Avustralya İhtiyati Düzenleme Otoritesi tarafından Facebook'un Calibra'sına yönelik bir denetlemenin söz konusu olabileceği ifade ediliyor.

Facebook’un Calibra

Avustralya İhtiyati Düzenleme Otoritesi tarafından yakın zamanda yapılan bir bildiriye göre, finansal hizmetler sektörü düzenleyicileri, dijital cüzdanları yönetmek için önerilen çerçevede rol oynayarak potansiyel olarak Facebook'un Libra’sını denetleyebilir.

21 Ocak'ta APRA, Senato Seçme Mali ve Düzenleyici Teknoloji Komitesi önünde bir teklif sundu. Ülkedeki ödeme sistemlerini izleyen en iyi düzenleyicilerden biri olan APRA, dijital ödeme mekanizmasını “depolanmış değerli tesisler” olarak gözden geçirdi ve dijital cüzdanların gelecekte büyük miktarda Libra bulundurmasını bekliyor.

Düzenleyiciler, bu tür dijital cüzdanlar için Finansal Düzenleyiciler Seçme Komitesi'nden yeni bir düzenleme çerçevesi talebini takiben varsayımı gerçekleştirdiler. Gönderide şu ifadelere yer verildi:

“Bu teklif kapsamında APRA'nın çerçevedeki rolü, ödeme aracı olarak yaygın olarak kullanılan cüzdanları denetlemek ve makul bir süre için önemli bir değer depolamak olacaktır (örneğin potansiyel olarak Facebook’un Calibra teklifi gibi).”

Ancak, hepsi bu değildi. Gönderi, Apple'ın ödeme sisteminin zaten bankalar tarafından kontrol edilen altyapı altında çalıştığından, ApplePay beğenilerinin Libra’yı kullanan dijital cüzdanlarla aynı sıkı düzenlemelere tabi olamayabileceğini de sözlerine ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ