Facebook, Haziran 2019'da Libra’yı başlatma planını açıkladığı andan itibaren, tartışmalar koini bir gölge gibi izledi; o kadar ki, şu anda stablecoinin piyasaya sürülmesi belirsizliğini koruyor.

“Facebook’un Libra’sı Kesinlikle Bankasızların Bankası Olmayacak”

Facebook, Haziran 2019'da Libra’yı başlatma planını açıkladığı andan itibaren, tartışmalar koini bir gölge gibi izledi; o kadar ki, şu anda stablecoinin piyasaya sürülmesi belirsizliğini koruyor.

Bazıları Libra’nın lansmanı konusunda hala olumlu olsa da, birçoğu Libra’nın kripto para birimi olarak lansmanı için gerekenlere sahip olmadığına inanıyor. Örneğin, İsviçre Başkanı ve İsviçre Federal Konseyi üyesi Ueli Maurer, yakın zamanda Facebook'un Libra’sının “mevcut haliyle başarısız olduğunu” ve projenin onaylanması için yeniden çalışılması gerektiğini söyledi. Blockchain ödeme ağı Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, libra’nın 2023'ten önce başlatılmayacağını da belirtti.

Mastering Bitcoin'in yazarı Andreas Antonopoulos da aynı görüşte.. Yakın zamanda yapılan bir röportajda Antonopoulos, Libra’dan ve lansmanından bahsetti ve ayrıca teknik incelemede yer alan ve bankacılığa yardım ettiği için Libra hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Libra’nın ilk kurumsal kripto para biriminin ortaya çıkışını vurguladığı için temelde farklı bir şey olduğunu söyleyerek başladı. Ancak, koinin Bitcoin veya diğer açık blok zincirlerini ilginç kılan tüm özelliklerden yoksun gibi göründüğünü belirtti.

Antonopoulos ayrıca, insanların Libra gibi projeleri değerlendirmek için kullanması gereken bir dizi kriter geliştirdiğini belirtti:

“Sistem açık mı? Erişime, katılmaya açık mı? Aracı var mı? Kaynak-hedef amaçları ve miktarları için tarafsız mı? Sansür direnci var mı? Değişmez mi? Herkese açık olarak doğrulanabilir mi? ”

Antonopoulos'a göre Libra, tüm bu özellikler üzerinde testte başarısız oldu. Lİbra merkezileştirildikten sonra düzenlemelere uymak zorunda kalacağını ve sonuç olarak, yapmayı vaat ettiği tek şeyi yapmayı başaramayacağını söyledi: Bankasızlara Ulaşmayı.

“Bankacılığını mevcut düzenleme sistemi içinden bankalandıramazsınız çünkü tam olarak bankacılık altında ortaya çıkan düzenleme sistemidir.”

Ancak burada öne çıkan soru, “Libra gerçekten merkezi olmayan bir varlığın testini geçemediği için, projenin kendisinin başarısızlığa uğradığı anlamına mı geliyor?” Antonopoulos aynı soruyu sorduğunda, Libra'nın bir proje olarak , başarının tanımı bankasız banka ve herkese ulaşmak ise başarısızlığa mahkumdur.

Bununla birlikte, Libra belki de Facebook ve hissedarları için anıtsal bir başarı ve aynı zamanda dünyada çok tehdit edici bir gelişme olacak.Çünkü “gözetim kapitalizminin öncülerine, gözetim kapitalizmini milyarlarca insanın günlük mali hayatlarına genişletme araçları sağlıyor.”

Bununla birlikte, Libra’nın tanıtım bülteninde tarif edildiği şekilde başlayamayacağını ve Libra’nın kesinlikle her ülkede başlatılmayacağını vurguladı ve sonuç olarak şöyle dedi:

“Libra yasaklanacak çünkü izin istemek zorunda. Ve sonuç olarak, çok, çok farklı hedeflere ulaşacaktır. Başarılı olabilir mi? Evet. Ama kapıları açmakta başarılı olabilir mi, milyarlarca insanı finansal olarak dahil edebilir mi, hayır. ”

 Son zamanlarda, çokuluslu yatırım bankası JPMorgan Chase, Libra ile ilgili olarak bir rapor hazırladı. Rapor, stablecoinlerin sınır ötesi havaleler ve bankacılık ödemeleri alanında potansiyel olarak daha fazla benimsenebileceğini belirtti ve özellikle Libra’nın, yapılan bazı değişikliklerle önemli ölçüde ve nihayetinde büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ