Uzun süredir beklenen Facebook destekli dijital para birimi Libra'nın, Ocak 2021'de nihayet gün ışığına çıkabileceği bildirildi.

Facebook’un Libra Stablecoini Ocak 2021

Uzun süredir beklenen Facebook destekli dijital para birimi Libra'nın, Ocak 2021'de nihayet gün ışığına çıkabileceği bildirildi.

Financial Times raporuna göre, uzun zamandır beklenen stablecoin Libra nihayet Ocak 2021'de gün ışığını görebilir. 

Küresel finansal düzenleyiciler tarafından bir yıldan fazla bir süredir incelemeye alındıktan sonra, Libra nihayet bir ABD doları destekli dijital para birimi şeklinde piyasaya sürülecek. 

Libra projesine katılan üç kişiden alıntı yapan Financial Times, Libra Birliği planlarının sonunda Libra'nın değerini destekleyecek varlık sepetine daha fazla fiat para birimi ekleyeceğini bildirdi.

Libra'nın tam çıkış tarihi hala bilinmiyor. Libra Derneği'nin bir ödeme hizmeti olarak çalışmak için İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu veya FINMA tarafından düzenleyici onay almasına bağlı olacak.

Ancak lansmanın önümüzdeki yıl Ocak ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Facebook, geçen yıl bir stablecoin başlatma planlarını açıkladı ancak ülkelerdeki düzenleyiciler ve merkez bankaları, finansal istikrarı bozabileceği ve para üzerindeki ana gücü aşındırabileceği endişelerini dile getirdikten sonra zayıflamış biçimde yeniden başlatıldı.

Facebook, düzenleyicileri memnun etmek için Libra'nın teknik incelemesini değiştirdi.

Libra Birliği, İsviçre'nin piyasa bekçisinden, ayrı ayrı geleneksel para birimleriyle desteklenen bir dizi stablecoin ihraç etmek için harekete geçmeye çalışıyor.

Sosyal medya devi Facebook, geçen yıl duyurduğu stablecoin projesi Libra nedeniyle dünyanın dört bir yanından düzenleyici baskılarla karşı karşıya kaldı. 

Dünyanın dört bir yanındaki birçok düzenleyici ve kanun koyucu, Facebook'un özel bir dijital para birimini başlatmasının ulusların mali egemenliğini riske atacağını savundu. 

Düzenleyici baskı nedeniyle, birkaç şirket Libra Birliği'nden çekildi. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Libra stablecoin hakkında ABD'li senatörlere cevap vermek zorunda kaldı. 

Bununla birlikte, Libra Birliği projeye devam ediyor ve stablecoin'in kırpılmış bir versiyonunun Ocak 2021'de piyasaya sürülmesi bekleniyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ