Facebook'un uzun süredir konuşulan kripto para projesi ilk olarak WhatsApp'da kullanıma girecek

Facebook WhatsApp

New York Times'ın (NYT) 28 Şubat'ta yayınlanan bir makalesinde, Facebook'un son derece gizli kripto para birimi projesiyle “Bitcoin'in başarısız olduğu yerlerde başarılı olmayı umuyor” diyor.

Çok sayıda anonim kaynağa işaret eden Times, Facebook’un şu anda WhatsApp kullanıcılarının arkadaşlarına ve ailelerine para göndermesine imkan tanıyacak bir kripto para projesi üzerinde çalıştığını bildirdi. Hatta sosyal medya devi Facebook’un, kripto para biriminin popüler borsalarda listelenmesi için görüşmelere başladığı dahi iddia ediliyor. Söylentilere göre Facebook kripto para birimini bu yılın ilk yarısında piyasaya sürecek.

Özellikle, Facebook mesajlaşma altyapısını yeniden şekillendirmeyi ve sahip olduğu üç uygulamaya (WhatsApp, Messenger ve Instagram) tek bir çatı altında toplamayı planlıyor.

Bir mesajlaşma sistemi içinde çalışacak olan kripto para projesi, Kore’nin Kakao, Japonya’daki Line ve Rusca geliştirilen Telegram gibi birçok küresel mesajlaşma devi tarafından takip edilen güzel bir fikir olduğunu belirtiliyor.

NYT’ye göre, Facebook, PayPal eski başkanı David Marcus’un önderliğinde kripto projesini başlattı.

Anonim kaynaklar tarafından NYT'ye aktarılan bilgiye göre Facebook'un, şifreli para birimini geliştirmek için 50'den fazla mühendisin çalıştığı bildirildi. Alınan bir diğer bilgiye göre, projeyi gizlilik altında tutmanın önemli olmasından dolayı  ilgili ekibin, detayları diğer çalışanlardan gizli tutması için şifreli kart erişimine sahip bir ofis verilmiş olduğunu söyledi.

Özellikle, ekibin çalışması hakkında bilgilendirildiğini iddia eden beş kaynak, önümüzdeki madalyonun, sadece bir yerine, üç farklı ulusal fiat para biriminin değerine bağlı bir fiat saptanmış stablecoin olması muhtemel olduğunu belirtiyor.

NYT, anonim kaynaklara dayanarak, Facebook'un isimsiz kripto borsalarına “Facebook jetonunu” almaya başladığını belirtti.

NYT'ye göre, Facebook'un dijital para işlemlerinin merkeziyetçi olmasına ne kadar izin vereceği tartışmalı. Dahası, Times, Facebook'un Bitcoin (BTC) gibi karmaşık kripto para birimleri ile aynı teknolojik kısıtlamalarla ve yasal engellerle karşılaşmasının muhtemel olduğunu savunan sektör uzmanlarına değiniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ