Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyonun yüzde 7,5 olarak açıklanmasının ardından artık tüm gözler FED’in Mart ayındaki toplantısına çevrilmiş durumda.

Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyonun yüzde 7,5 olarak açıklanmasının ardından artık tüm gözler FED’in Mart ayındaki toplantısına çevrilmiş durumda. FED’in Mart ayındaki toplantıda artık beklentiler 50 baz puanlık faiz artışı yönünde.

Beklentilerin özellikle Amerika’nın önde gelen bankalarından geldiğini belirtelim. Diğer taraftan FED üyelerinden dikkat çeken mesajlar da gelmeye devam ediyor.

St. Louis FED başkanı James Bullard yaptığı açıklamada 40 yılın en yüksek enflasyonuna sahip olduklarını vurgulayarak çok daha çevik bir şekilde hareket etmeleri gerektiğini ifade ediyor.

Bullard ayrıca 1 Temmuz’a kadar çantada 100 baz puan görmek istediğini de vurguladı. Diğer taraftan banka ekonomistleri de beklentilerini giderek yükseltmeye başlamış durumdalar.

Citi ekonomistleri mart ayındaki faiz artırım tahminlerini 25 baz puandan 50 baz puana çıkarmış durumdalar. Goldman Sachs’a baktığımızda ise banka analistleri her FED toplantısında 25 baz puanlık artış bekliyor.

Beklentiler böyle olunca da piyasalar ister istemez dalgalanma yaşıyor. Bitcoin ve kripto para birimlerindeki dalgalanmaları da bu şekilde yorumlamak mümkün. FED’in hamleleri çok sürpriz olacak gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ