FED’in faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakılırken Avrupa’dan farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

FED’in faiz artışı yapacağına kesin gözüyle bakılırken Avrupa’dan farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde faiz artırımı konusunda çok acele edilmesi durumunda ekonomilerinin toparlanmasının önemli ölçüde ivme kaybedebileceği vurgusu yapıyor.

Lagarde, hızlı faiz artışının enflasyon sorunu çözmeyeceğini ifade ediyor. Bu yönüyle bakıldığında Lagarde, temkinli bir duruşa sahip gibi duruyor. Bunun nedeni ise Avrupa’da enflasyonun zayıf seyretmesi.

Mart ayında FED’in faizi artırması ve parasal sıkılaşmaya gitmesi yönünde beklentiler yüksek. Sürecin koşulları da halen var olduğu ifade ediliyor.

Açık kapıların pandemi sürecinde devam eden Omicron varyantı ile Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin olduğu belirtiliyor. Bu gelişmeler farklı yöne evrilirse FED’in bakış açısı da değişebilir.

Diğer taraftan gelişen piyasaların önemli ülkesi konumundaki Meksika 50 baz faiz artışı gerçekleştirerek faizi yüzde 6 seviyesine yükseltti. Rusya ise 100 baz puanlık artışla faizi yüzde 9,5 seviyesine çekti Rusya hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda üst üste yaptığı faiz artışları ile gündeme gelmişti .FED’in faiz artışı yapacağı beklentisi ile piyasalarda gergin hava devam ediyor. Bakalım bu durum nasıl şekillenecek?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ