Fas merkez bankası şu anda bir kripto para birimi düzenleme çerçeve yasa tasarısı üzerinde çalışıyor ve bankanın başkanı Abdellatif Jouahri'ye göre, bu yakında tanıtılacak.

Fas Merkez Bankası, Yakında Kripto Düzenleme Tasarısını Açıklayacak

Üzerinde çalışılan düzenleyici çerçeve, Fas'ın kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı düzenlemelerinin güncellenmesiyle sonuçlanacak.

Kripto Düzenlemede En İyi Uygulamaları

Bank Al-Maghrib (BAM) başkanı Abdellatif Jouahri, Fas merkez bankası komitesinin kripto para birimleri için uygun bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya çalıştığını söyledi. Vali ayrıca, kurumunun kullanılacak ölçütler konusunda hem Uluslararası Para Fonu (IMF) hem de Dünya Bankası ile ilişki kurduğunu açıkladı.

Jouhari'nin son açıklamalarından önce, Mart 2022'de Fas merkez bankasının iki küresel finans kurumuyla ve ayrıca Fransa, İsveç ve İsviçre merkez bankalarıyla görüşmelerde olduğunu biliniyor. O sırada, merkez bankasına göre görüşmeler, kripto düzenlemesinin en iyi uygulamalarının neler olacağına odaklanmıştı.

İnovasyonu ve Tüketicinin Korunmasını Dengelemek

Bu arada bir Mapnews raporu, BAM'ın kripto para birimleri için tartışmalı düzenleyici çerçevesinin, inovasyonu teşvik etme ihtiyacı ile tüketicilerin refahı arasında bir denge kurmasının beklediğini belirtti.

Jouhari, kripto para birimlerinin düzenlenmesiyle ilgili sorunları ele almanın yanı sıra, üzerinde çalışılan çerçevenin Fas'ın kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı düzenlemelerinin yükseltildiğini göreceğini ima etti.

Merkez bankası geçmişte Faslıların muhtemelen kripto para birimlerini benimseyeceğini kabul ederken, Maliye Bakanlığı ve Fas Sermaye Piyasası Otoritesi ile birlikte BAM, kripto para birimlerinin kullanımıyla ilişkili riskler konusunda defalarca uyarıda bulunmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ