Mali Eylem Görev Gücü (FATF), ödenemez tokenler ve merkezi olmayan finans hakkındaki görüşleri de dahil olmak üzere kripto konusundaki bakış açısını ortaya koydu.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), ödenemez tokenler ve merkezi olmayan finans hakkındaki görüşleri de dahil olmak üzere kripto konusundaki bakış açısını ortaya koydu.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) nihayet sanal varlıklarla ilgili uzun zamandır beklenen kılavuzunu yayınladı ve Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki kripto endüstrisini yeniden şekillendirme potansiyeline sahip standartlar belirledi. FATF yönergeleri, kripto endüstrisi için en önemli zorluklardan birini ele alıyor: Düzenleyicileri, yasa koyucuları ve halkı bunun kara para aklamayı kolaylaştırmadığına ikna etmek.

 FATF Yönergeleri, Merkezi Olmayan Finans, İstikrarlı Paralar ve Değiştirilemez Tokenlere Odaklanır

Kılavuz, özellikle kripto endüstrisinin, merkezi olmayan finans (DeFi), istikrarlı paralar ve dönüştürülemeyen tokenler (NFT'ler) dahil olmak üzere son zamanlarda önemli düzenleyici belirsizlikler getiren bölümleriyle ilgilidir. Kılavuz, büyük ölçüde ABD düzenleyicilerinin DeFi ve stablecoinlere yönelik ortaya çıkan yaklaşımını takip ediyor. Sektör için olumlu bir not olarak, FATF, NFT'lere karşı görünüşte daha az agresif ve tartışmalı bir şekilde NFT'lerin sanal varlıklar olmadığı varsayımını gerektiriyor. Bununla birlikte, kılavuz, “yatırım amaçlı” kullanılıyorsa, üyelerin NFT'leri düzenlemeleri için kapıyı açıyor.

FATF Yönergeleri, Sanal Varlık Hizmeti Sağlayıcılarının Tanımını Genişletir

FATF, görevi kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadeleye yönelik politikalar geliştirmek olan hükümetler arası bir kuruluştur. FATF bağlayıcı yasalar veya politikalar oluşturamasa da, yönergeleri, üyeleri arasında terörün finansmanı ve kara para aklamayla mücadele (AML) yasalarını önemli ölçüde etkiler. FATF'nin uzun zamandır beklenen rehberliği, sanal varlık hizmeti sağlayıcılarının (VASP'ler) tanımını genişletmede "kapsamlı bir yaklaşım" benimsiyor. Bu yeni tanım, sanal varlıklar ve fiat para birimleri arasındaki alışverişleri, birden çok sanal varlık biçimi arasındaki alışverişleri; dijital varlıkların transferi; sanal varlıkların korunması ve yönetimi; ve sanal bir varlığın teklif ve satışına ilişkin finansal hizmetlere katılmak ve bunları sağlamak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ