Senato Tarım Komitesi'nin dört üyesi, ABD'deki kripto endüstrisini düzenleme ihtiyacının bir parçası olarak bir yasa tasarısı önerdi.

Faturalar CFTC

Senato Tarım Komitesi'nin dört üyesi, ABD'deki kripto endüstrisini düzenleme ihtiyacının bir parçası olarak bir yasa tasarısı önerdi.

Tıpkı önceki yasa tasarısında olduğu gibi, bu yasa, Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nu CFTC endüstrinin birincil düzenleyici organı yapmaya çalıştığı için SEC'in gözetimini dikkate almıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu  SEC, son birkaç yılda kripto borsaları ve para birimleri ile ilgili çeşitli meselelere dahil oldu. Komisyon şu anda yöneticilerini kayıt dışı menkul kıymetler ihraç etmekle suçlayarak Ripple Labs ile yasal bir savaşta. Ayrıca, ABD'li milletvekili Brad Sherman'ın “büyük balık” borsalarına karşı eylem eksikliğini sorguladığı bir eleştiri konusu oldu.

Sherman, Komisyon bunun bir menkul kıymet olduğunu düşünüyorsa, XRP ticaretini kolaylaştıran borsaların peşinden gidemediği için harekete geçmediğinden şüpheleniyor. Bu yıl önerilen üç yasa tasarısının SEC'i “kripto endüstrisinin birincil gözetimi” olarak kaldırmayı amaçladığını belirtmek önemlidir.

Son zamanlarda, Senato Tarım Komitesinin dört üyesi, ABD'deki kripto endüstrisini düzenleme ihtiyacının bir parçası olarak bir yasa tasarısı önerdi. Senatörler "Michigan'dan Senatör Debbie Stabenow, Arkansas'tan Senatör John Boozman, New Jersey'den Senatör Corey Booker ve Güney Dakota'dan Senatör John Thune."

Tıpkı önceki yasa tasarısında olduğu gibi, bu yasa, Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nu CFTC endüstrinin birincil düzenleyici organı yapmaya çalıştığı için SEC'in gözetimini dikkate almıyor.

CFTC, SEC'den Devralacak

Blockchain Association'ın politika başkanı Jake Chervinsky, bu iki taraflı yasa tasarısının kripto borsalarını dijital emtia platformları olarak tanımladığını açıklıyor. Bu, SEC'in bu tür platformları nasıl adlandırdığından farklıdır. SEC Başkanı Gary Gensler, çoğu kripto tokeninin menkul kıymetler olduğuna inanıyor.

Ayrıca kripto borsalarının Ajansına kaydolmasını istiyor. Ancak tasarı, Chervinsky'nin tüketicilerin risk ve manipülasyondan korunmasını sağlamak için borsaların CFTC'ye kaydolmasını istediğini açıkladığı için Gensler'in beklediğinin aksine gidiyor. Chervinsky, Washington'da ikincil piyasa düzenlemesinin çok önemli olduğunu ve bu yıl Kongre'ye sunulan yasa tasarılarının birleşiminin çok yakında yasalaşma olasılığının bulunduğunu da belirtti.

CoinCenter'daki araştırma başkanı Peter Van Valkenburgh, son faturalardan, kripto düzenlemeleri için iki taraflı ve iki taraflı bir destek olduğuna inanıyor.

Blockchain Derneği İcra Direktörü Kristin Smith'e göre, “olası kripto düzenlemesi” konusunda iyimserlik var. Son baskının büyük ölçüde faturaların iki taraflı yapısından ve kripto endüstrisindeki düzenleyici boşluktan etkilendiğine inanıyor.

Bu ayın başlarında, Senato Tarım Komitesi'nde yer alan New York'tan bir Demokrat olan Sen. Gillibrand ve Sen.Lummis, CFTC'yi gelişmekte olan endüstriyi denetleme yetkisi vermek için bir yasa tasarısı sundu. Bunun nedeni, dijital varlıkların buğday veya petrol gibi metalar olmasıdır. Bu, CFTC'ye menkul kıymetleri denetleyen SEC'den ziyade onu yönetme yetkisi verir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ