FBI'ın kripto para birimlerini takip ettiği bildiriliyor. ABD, Utah’tan bir senatör, kripto para birimleri ile başa çıkmak için herhangi bir çaba göstermekten FBI’ın kaçınmaması gerektiğini ifade ediyor.

FBI’dan Açıklama Geldi: “Kripto Paralar Kolluk Kuvvetlerinde Önemli Bir Konu”

FBI'ın kripto para birimlerini takip ettiği bildiriliyor. ABD, Utah’tan bir senatör, kripto para birimleri ile başa çıkmak için herhangi bir çaba göstermekten FBI’ın kaçınmaması gerektiğini ifade ediyor.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Müdürü Christopher Wray geçtiğimiz günlerde ABD’nin karşı karşıya kaldığı olası güvenlik tehditleriyle ilgili bir oturumda endişelerini dile getirdi. Oturum, ABD Ulusal Güvenliği ve Hükümet İşleri Senatosu Komitesi önünde yapıldı.

Senatörler, FBI’a, İç Güvenlik Departmanı ve Ulusal Terörle Mücadele Merkezi ile ilgili birkaç soru sordular. Bu sorular terörle mücadele çabaları, seçimlerde dış etki, siber güvenlik önlemleri, sınır güvenliği ve kripto para birimleri ile ilgiliydi.

Kriptolar Her Zaman Gündem Maddesi

İstihbarat memurlarını eski Cumhurbaşkanı Adayı ve Utah’ın Cumhuriyet Senatörü Mitt Romney de sorguladı. Senatör, ABD'nin kripto para birimleri ve yasa uygulayıcıların terörle mücadele faaliyetlerinde ortaya koydukları zorluklarla başa çıkmak için herhangi bir çaba sarf etmekten kaçınılıp kaçılmadığını bilmek istedi. Senatörün açıklamalarında şu ifadeler yer alıyor:

Bankacılık Komitesinde değilim. Kripto para biriminin nasıl çalıştığını anlamaya başladım. Parayı takip edemediğimizde işinizi yürütmenin daha zor olduğunu düşünüyorum, çünkü para bizden gizlenir ve ülkemizde kripto para birimi ile başa çıkmak için bir tür çaba gösterilmemesinin gerekip gerekmediğini merak ediyorum.

FBI Direktörü Wray, kripto para birimlerinin zaten kurum için bir tehdit oluşturduğunu belirterek şu ifadeleri kullanıyor:

“Bizim için kripto para zaten önemli bir konu. Bu konunun daha büyük bir problem haline geleceğini oldukça kolay tahmin edebiliriz. Bunun cevabı olarak bir tür düzenlemenin konusu olup olmamasını konuşmam hem zor hem de çok erken olur.”

Wray ayrıca, FBI'nın “parayı takip etmeye çalışmamız gereken araçları” kullanarak kripto para birimleri konusunda uyanık olduğunu da ekledi. Ayrıca ABD'nin yakında yeni teknolojilerle güncel kalması için kendisini “duvarla kapattığını  ve korumaya aldığını" ifade etti

Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton da Melbourne'de düzenlenen terörle mücadele konferansında görüşlerini dile getirdi. Teröristlerin “ölümcül görevlerini finanse etmek için” kripto para birimlerini kullandıklarını belirtti. Dutton'a göre, kripto para birimlerinin anonimliği aşırılıkçıların incelemeyi engellemesine izin veriyor. Dijital para birimlerinin, çevrimiçi ödeme sistemlerinin ve kitle fonlama platformlarının kullanımının artmasının, teröre fon kaynağı olabileceğine inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ