FBI, dijital varlıklarda çalınan toplam 1,3 milyar doların yüzde 97'sinin DeFi platformlarından alındığını söyledi.

FBI, DeFi Platformları İçin Güvenlik Uyarıları Yayınlıyor, Birkaç Güvenlik Açığından Bahsediyor

FBI, dijital varlıklarda çalınan toplam 1,3 milyar doların yüzde 97'sinin DeFi platformlarından alındığını söyledi.

FBI, bilgisayar korsanlarının açık kaynaklı DeFi platformlarındaki akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıklarından nasıl yararlandığını da açıklıyor.

29 Ağustos Pazartesi günü, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), merkezi olmayan finans  DeFi platformlarına yönelik büyük saldırıları gerekçe göstererek bir uyarı yayınladı. FBI'a göre siber suçlular, Defi platformlarındaki akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıklarından yararlanıyor.

Geçen yıl boyunca, merkezi olmayan finans  DeFi platformları büyük saldırılara maruz kaldı. Kripto bilgisayar korsanları, büyük ölçüde DeFi üzerindeki zincirler arası köprüleri hedef alarak yüz milyonlarca dolar çalıyor. 2022'nin ilk çeyreğinde, siber suçlular dijital varlıklarda 1,3 milyar dolarlık şaşırtıcı bir şey çaldı.

Blockchain analiz firması Chainalysis'in bir raporuna atıfta bulunan FBI, çalınan toplam paranın yüzde 97'sinin DeFi platformlarına ait olduğunu kaydetti. Bu, 2021'deki DeFi hırsızlıklarından yüzde 72'lik bir artışı ve 2020'den yüzde 30'luk bir artışı temsil ediyor. Resmi duyurusunda FBI şunları kaydetti:

FBI, yatırımcıları siber suçluların kripto para çalmak için merkezi olmayan finans  DeFi platformlarındaki güvenlik açıklarından giderek daha fazla yararlanarak yatırımcıların para kaybetmesine neden olduğu konusunda uyarıyor. FBI, yatırımcıların kripto para birimini çalmak için DeFi platformlarını yöneten akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıklarından yararlanan siber suçluları gözlemledi.

FBI, siber suçluların DeFi yatırımlarını çaldığından şüphelenen yatırımcıları, İnternet Suçları Şikayet Merkezi veya yerel FBI saha ofisi aracılığıyla FBI ile iletişime geçmeye teşvik ediyor.

FBI, Siber Suçluların Nasıl Saldırı Başlattığını Açıklıyor

FBI'a göre siber suçlular, yatırımcıların kripto para birimlerine artan ilgisinden faydalanıyor. Zincirler arası işlevselliğin karmaşıklığından yararlanırken açık kaynaklı DeFi platformlarından yararlanıyorlar.

FBI'a göre, siber suçlular, DeFi platformlarında yürütülen akıllı sözleşmelerde bir istismarı tetikleyen bir flaş kredi başlattı. Bu hırsızlığın bir sonucu olarak, yatırımcılar ve kripto suçluları toplamda 3 milyon dolardan fazla kaybetti.

Ayrıca siber suçlular, DeFi platformunun simge köprüsündeki bir imza doğrulama güvenlik açığından yararlandı. Sonuç olarak, platformun yatırımını geri çekmeyi başardılar ve bu da 350 milyon dolardan fazla zarara yol açtı. Son olarak, FBI açıklıyor:

DeFi platformunun tek bir fiyat kehaneti kullanması da dahil olmak üzere bir dizi güvenlik açığından yararlanarak kripto para fiyat çiftlerini manipüle etmek ve ardından kayma kontrollerini atlayan ve fiyat hesaplama hatalarından yararlanarak kripto para birimlerinde yaklaşık 35 milyon dolar çalmak için kaldıraçlı işlemler yapmak.

Bu ayın başlarında, bir geliştiricinin milyonlarca dolar değerindeki yatırımcıları kandırarak tüm bir DeFi ekosistemini taklit etmeyi nasıl başardığına dair bir hikaye ele almıştık. Bu yılki tüm hack ve hırsızlıkların ortasında, merkezi olmayan finanstaki  DeFi  işlem hacimleri bu yıl önemli ölçüde düştü.

FBI, DeFi platformlarına "gerçek zamanlı analitik, izleme ve sıkı kod testleri" yoluyla gerekli önlemleri almalarını tavsiye etti. Bu, güvenlik açıklarını hızla belirlemelerine ve şüpheli etkinliklerin göstergelerine yanıt vermelerine yardımcı olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ