FBI: "Siber korsanlar nedeniyle geçen yıl 2.8 Milyon dolarlık kripto para hırsızlığı yaşandı"

22 Haziran'da Federal Soruşturma Bürosu yıllık İnternet Suç Raporunu 2016 yılı için sundu. FBI, İnternet Suç Şikayet Merkezi'ndeki (IC3) kurban raporlarını analiz etti ve yıllık raporunu yayınlamak için veritabanlarındaki bilgileri kullandı. Adalet Bakanlığı'nın araştırmasına göre, ABD dolandırıcılığı yapan kurbanların yalnızca yüzde 15'i suç işlemelerini kolluk kuvvetlerine bildirdiğini belirtmek önemlidir.

FBI, internet suçlarıyla ilgili 2016 yılına ilişkin çok sayıda konuyu vurguladı. Bu, mağdurların 360 milyon dolar kaybetmesine neden olan Ticari E-posta Uzlaşması'nı (BEC) içeriyordu ve şu anda en çok zarar kategorisinde birinci sırada yer alıyor. BEC, düzenli aralıklarla banka havalesi ödemeleri yapan uluslararası veya yabancı işletmeler veya tedarikçilerle çalışan şirketleri hedef alan sofistike bir aldatmacadır.

Raporda, siber suçlular arasında ortaya çıkan "ticaret formu" olan Ransomware'e özellikle değinildi. Bu tür saldırıları başlatırken, bilgisayar korsanları, çoğunlukla bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazları, makinelerin verilerini kilitleyen kötü amaçlı yazılımları hedef alıyor. Suçlular mağdurların sistemlerini başarılı bir şekilde aştıktan sonra onlardan fidye isterler. FBI'a göre, çoğu vakada, fidye, bitkisel gibi dijital para birimlerinde ödeniyor. 2016'da, IC3, fidye saldırılarına bağlı 2,673 şikayet tespit etti ve tahmini 2,4 milyon doların üzerinde bir kayıp elde edildi.

İnternet suçlarından bir diğeri ise, kurbanlardan yaklaşık 7,8 milyon dolar talep eden teknik destek dolandırıcısı oldu. Dolandırıcılar, bilgisayar yazılımlarından, güvenlik sistemlerinden, kablolardan veya internet şirketlerinden teknik destek görevlilerinin kimliğine bürünürken aldatmacalar meydana gelir. Bilgisayar korsanları kurbanlarla temasa geçtikten sonra, onları cihazlarına uzaktan erişim sağlamak için ikna ettiler. Suçlular sistemlerini kontrol ettikten sonra, ilave cezai faaliyet meydana gelir. Microsoft ve Mozilla da dahil olmak üzere birden fazla şirket, bu sahtekarlık faaliyetleriyle ilgili olarak müşterilerini web sitelerinde uyarır.

IC3 internetten kaynaklanan 15.000.000 dolardan fazla kayıpla 17.146 adet gasp vakası kaydetti. FBI'ın açıklamalarına göre, siber suçlular "fiziksel ya da mali zarar tehdit ederek ya da hassas verilerin yayımlanmasını tehdit ederek bir mağdurun değerinde bir şey talep ediyor". Sivil suçlar, hizmet reddi saldırıları, saldırgan da dahil olmak üzere çeşitli suç biçimlerini tespit ettiler "cinsiyet ihlalleri", hükümet kimliğine bürünme planları, kredi planları ve yüksek profilli veri ihlalleri. FBI'ya göre, siber suçlular, sıklıkla, gönderilmesi kolay ama izini zorlaştıran faillere ek güvenlik katmanı sağlayan kripto para birimlerindeki ödemeleri talep ediyorlar.

Bir önceki yıla kıyasla, 2016 yılında bildirilen internet suçları vakası sayısı yüzde 3.7 oranında artarken, mağdurların kazancı 380 milyon dolar arttı. Birleşik Devletler hariç tutulduğunda internet suçlarından etkilenen ilk beş ülke sırasıyla Kanada (3,722), Hindistan (2,188), Birleşik Krallık (1509), Avustralya (936) ve Fransa (568). ABD eyaletleri arasında en çok kurbanı (39.547), ardından Teksas (21.441) ve Florida (21.068) izledi.

FBI, internet suçundan etkilenen yaş gruplarını da karşılaştırdı. 60 yaşın üzerindeki mağdurlar en fazla zarar gören yaş aralığı oldu. (339 milyon dolar), 30 ve 39 yaşları arasındaki kişiler ikinci sırada yer aldı. Bununla birlikte, 60 yaşın üzerindeki suçlulara kıyasla suçlulara yalnızca yüzde 56 (190 milyon dolar) kaybettiler. 20 yaşın altındaki gençler çok az bir kayıpla durumu atlattı.

2016 yılında bilgisayar korsanlarının çaldığı  kripto paraların değeri yaklaşık  28 milyon dolar, mağdurlar  298.728 vaka da siber suçlulara 1.33 milyar dolar çaldırdı.

Bir önceki yıla kıyasla, 2016 yılında bildirilen internet suçları vakası sayısı yüzde 3.7 oranında artarken, mağdurların kazancı 380 milyon dolar arttı. Birleşik Devletler hariç tutulduğunda internet suçlarından etkilenen ilk beş ülke sırasıyla Kanada (3,722), Hindistan (2,188), Birleşik Krallık (1509), Avustralya (936) ve Fransa (568) ). ABD eyaletleri arasında en çok kurbanı (39.547), ardından Teksas (21.441) ve Florida (21.068) izledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ