Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DoJ), ABD sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından yapılan iki kripto ödemesini içeren Kuzey Kore hükümetiyle bağlantılı bir bilgisayar korsanlığı grubundan yaklaşık 500.000 dolar itibari para ve kripto pa

FBI, Hackerlardan Fiat ve Kripto olarak 500.000 Dolar Ele Geçirdi

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DoJ), ABD sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından yapılan iki kripto ödemesini içeren Kuzey Kore hükümetiyle bağlantılı bir bilgisayar korsanlığı grubundan yaklaşık 500.000 dolar itibari para ve kripto para ele geçirdi ve iade etti.

Adalet Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, FBI ile birlikte, sistemlerine yeniden erişim sağlamak için bir Kansas Hastanesinden Kuzey Koreli bir hack grubuna Bitcoin (BTC) ile yapılan 100.000 dolarlık bir fidye yazılım ödemesini ve ayrıca tıbbi kurumlardan 120.000 BTC ödemesini araştırdığını söyledi. Kuzey Kore'deki sağlayıcılar.

Colorado, yukarıda belirtildiği gibi saldırıya bağlı cüzdanlardan birine. Mayıs ayında FBI, Adalet Bakanlığı'nın yaklaşık 500.000 dolar değerinde olduğunu bildirdiği Çin üzerinden yapılan diğer iki fidye ve diğer kara para aklama saldırılarından gelen fonlar için bir el koyma emri çıkardı.

ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco Salı günü Uluslararası Siber Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, yetkililerin fidye yazılımlarını ve diğer saldırıları "suç gerçekleşir gerçekleşmez" bildirmek için özel sektör kurbanlarına güvendiğini söyledi.

“Saldırıyı bildirirseniz, fidye ve ödeme talebini bildirirseniz, FBI ile işbirliği yaparsanız harekete geçebiliriz; parayı takip edip geri alabiliriz; bir sonraki saldırıyı, bir sonraki kurbanı önlemeye yardımcı olabiliriz; ve siber suçluları sorumlu tutabiliriz. Çalıştığımız firmalar bir olaydan sonra yanlarında olduğumuzu görecekler.”

Kuzey Kore ve Rusya ile bağlantılı hacker gruplarının, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve dünyadaki birçok büyük fidye yazılımı ve siber saldırıdan sorumlu olduğu bildiriliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ