Federal Soruşturma Bürosu (FBI), koronavirüs pandemisine bağlı kripto dolandırıcılıklarının sayısında artış bekliyor.

FBI Koronavirüs Odaklı Dolandırıcılık Faaliyetlerine Dikkat Çekti

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), koronavirüs pandemisine bağlı kripto dolandırıcılıklarının sayısında artış bekliyor.

13 Nisan'da yapılan basın açıklamasında FBI, “kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık planlarının” artmasının yalnızca kripto ile birlikte katılan daha fazla kişi tarafından sağlanacağı konusunda uyardı. Yaşlılar özellikle savunmasız durumda ancak ajans her yaştan insanın bu tür dolandırıcılıklardan mağdur olabileceğini bildiriyor.

“Çevrimiçi ortamda sadece çok sayıda dijital varlık hizmeti sağlayıcısı değil, aynı zamanda suçluların programlarını kolaylaştırmak için sömürdüğü binlerce kripto para birimi sitesi var. Birçok geleneksel mali suç ve kara para aklama düzeni artık kripto para birimleri ile düzenleniyor. ”

Özellikle, ajans Amerikalıları şantaj girişimleri, ev dolandırıcılıklarından, sahte COVID-19 tedavilerinden veya önleyici tedbirlerden ve biraz daha geleneksel yatırım dolandırıcılıklarından haberdar olmaları konusunda uyardı.

Daha korkunç dolandırıcılıklardan biri olarak FBI, bir Bitcoin cüzdan adresine ödeme yapılmadıkça kişiye veya ailesine koronavirüs ile enfekte etmekle tehdit ettiği bir e-posta veya mektup yönteminin kullanıldığını belirtiyor.

 FBI uyarısı, 10 Nisan'da blockchain izleme şirketi Chainalysis tarafından yayınlanan verilerle tutarlı. Firma, bilinen dolandırıcıların cüzdanları tarafından alınan işlemlerin ortalama değerinin Mart ayında % 30 düşerken, şantaj ve sahte e-posta anlatılarını içeren dolandırıcılık sayısının arttığını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ