Bazı LinkedIn kullanıcıları, bir LinkedIn kullanıcısının finansal tavsiyelerini takiben küçük servet kaybettiklerini söylüyor.

FBI, Kripto Dolandırıcılarının LinkedIn İçin Büyük Bir Tehdit Olduğunu Söylüyor

Bazı LinkedIn kullanıcıları, bir LinkedIn kullanıcısının finansal tavsiyelerini takiben küçük servet kaybettiklerini söylüyor. LinkedIn, platformdaki artan dolandırıcılık suçlamalarını ele almak için harekete geçiyor.

FBI özel ajanı Sean Ragan, “LinkedIn kullanıcılarını kripto yatırım planlarına çeken dolandırıcılar platform için büyük bir tehdit” dedi. Ragan, önceki ve şimdiki birçok mağdur olduğunu da sözlerine eklediği özel bir röportajda görüşünü paylaştı.

Program Nasıl Çalışır?

Bir dolandırıcı, profesyonel benzeri bir profil oluşturur ve diğer LinkedIn kullanıcılarıyla bağlantı kurar. Ardından dolandırıcı, LinkedIn'in yerleşik mesajlaşma platformu aracılığıyla sohbet başlatır. Dolandırıcı, potansiyel kurbanları kripto işletmelerine yatırım yapmaya çekmeyi amaçlıyor.

Medyaya konuşan mağdurlar, platformun iş odaklı kişilerle tanışmak için güvenilir bir yer olması nedeniyle anlaşmaları takip ettiklerini söyledi. Genellikle dolandırıcı, kurbanlarını gerçek bir kripto yatırım platformuna kaydolmaları için gönderir.

Ardından, birkaç ay sonra onlardan başka bir kripto yatırım platformuna geçmelerini istedi. Önceki güvene dayanarak, çoğu kurban yeni talimatlarına uyuyor. Yeni site, dolandırıcının kontrol ettiği ve kurbanlarını kandırdığı sitedir.

Ragan'a göre, dolandırıcılar stratejilerini geliştirmeye devam ediyor. Ayrıca, son zamanlarda bu yatırım dolandırıcılıklarının sayısında bir artış olduğunu söyledi. Dolandırıcılar artık popüler romantik sahtekarlıkları kullanmıyor. Bu onların yeni çalışma şekli.

Ragan, FBI'ın birkaç kripto yatırım dolandırıcılığı vakasını araştırdığını itiraf etti. Ancak, halen devam etmekte oldukları için bu davalarla ilgili ayrıntıları açıklamayacaktır.

LinkedIn, Platformdaki Dolandırıcılık Hakkında Bir Açıklama Yayınladı

LinkedIn'den yapılan resmi bir açıklama, platformun platformda artan dolandırıcılık vakalarından haberdar olduğunu gösteriyor. Açıklamanın bir kısmı şöyle;

Finansal dolandırıcılıklara veya diğer dolandırıcılık faaliyetlerine müsamaha göstermediğimizi politikalarımızda açıkça belirtiriz. Kullanıcılarımızın güvenliğini sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz. Sahte profilleri belirlemek ve bu hesapları kalıcı olarak askıya almak için otomatik ve manuel araçlar kullanıyoruz.

Açıklamada, şirketin üyelerinin dolandırıcılardan korunmalarını sağlamak için siber güvenlik firmaları ve devlet kurumlarıyla ortaklıklar üzerinde çalıştığı da belirtildi. LinkedIn ayrıca, üyelerin dolandırıldıkları herhangi bir hesabı bildirmekte özgür olduklarını belirtir.

Bununla birlikte, LinkedIn'in Güven, Gizlilik ve Eşitlik başkanı Oscar Rodriguez, sahte bir profili gerçek bir profilden ayırmanın çok zor olduğunu kabul etti. Ona göre, üyelerin bu dolandırıcılıklardan nasıl kaçınacaklarını bilmeleri ve karşılaşabilecekleri riskleri anlamaları en iyi seçenek.

LinkedIn'in Durumu Ele Alma Adımları

Dolandırıcılıkla ilgili altı aylık raporunda firma, geçen yıl 32 milyondan fazla sahte hesabı engellediğini söyledi. Rapor, otomatik araçlarının kayıt aşamasında 11.9 milyon potansiyel sahte hesabı durdurduğunu açıkladı.

Ek olarak, sahte olduğundan şüphelenilen 4,4 milyon aktif hesabı kısıtladı. Ayrıca LinkedIn, kullanıcıların raporlarını takiben 127.000 hesabı kaldırdı. Perşembe gecesi yayınlanan uzun bir blog gönderisinde LinkedIn, kullanıcılarını yabancılara para göndermemeleri konusunda uyardı.

Ayrıca, çalışma geçmişi çok az olan veya hiç olmayan hesaplara yanıt vermeyi bırakmaları gerekir. Kullanıcıların her zaman zayıf dilbilgisi gibi kırmızı bayraklara dikkat etmesi gerektiğini ekledi.

Florida sosyal yardım yöneticisi Mei Mei Soe adlı bir kurban, LinkedIn'de bir dolandırıcıya 288.000 dolar kaybettiğini açıkladı. Tutarın tüm birikimi olduğunu açıkladı. Soe, dolandırıcının para kazanmasına yardım etme konusunda gerçek bir endişe gösterdiğini söyledi.

Soe, bu tür dolandırıcılıkların tek kurbanı değil, anonimliği tercih eden diğer birçok kurban, yakınlaştırma yoluyla CNBC'ye değişen miktarlarda kaybettiklerini söyledi. Bu kurbanların yanıtlarına göre, minimum kayıp 200.000 dolar, en yüksek kayıp ise 1,6 milyon dolardı.

Kurbanların yanıtları, dolandırıcıların kendilerini dolandırmak için yukarıda açıklanan benzer bir stratejiyi kullandıklarını gösterdi. Bir mağdur savunma ve destek grubu küresel dolandırıcılık karşıtı kuruluş, bu dolandırıcıların çoğunun güneydoğu Asya'da bulunduğunu iddia etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ