Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kripto para birimlerini içeren aşk dolandırıcılıklarındaki artışa karşı bir uyarı yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kripto para birimlerini içeren aşk dolandırıcılıklarındaki artışa karşı bir uyarı yayınladı. Sevgililer gününden sadece birkaç gün önce, FBI San Francisco saha ofisi, FBI'ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi'ne (IC3) yapılan şikayetlere dayanarak romantik dolandırıcılıklardaki artış konusunda halkı uyardı.

IC3, 2020'de Güven/Aşk Dolandırıcılığıyla İlgili 23.000'den Fazla Şikayet Aldı

Bir romantizm dolandırıcılığı, sahte hesaplar oluşturmayı ve hem erkek hem de kadın olmak üzere ihtiyatsız yatırımcıları romantik olma bahanesiyle para transfer etmeye ikna etmeyi içerir. FBI tarafından paylaşılan bilgilere göre: "FBI San Francisco bölümünün topraklarındaki kurbanlar, 2020'de 35 milyon doların biraz üzerinde olana kıyasla, aşk dolandırıcılıklarına 64 milyon dolardan fazla kaybetti." İstihbarat ve güvenlik servisi yalnızca 2021'de Kaliforniya'nın Kuzey Bölgesi'nde 742 şikayet kaydetti ve 2020 ve 2019'da yapılan 720 ve 526 şikayeti gölgede bıraktı. IC3, 2020'de güven/aşk dolandırıcılığıyla ilgili 600 milyon dolardan fazla olmak üzere 23.000'den fazla şikayet aldı.

FBI San Francisco, Aşk Dolandırıcılıklarında Yükselen Bir Trend Gördü

FBI uyarısında, “FBI San Francisco, romantik dolandırıcıların bireyleri kripto para birimine yatırım yapmak veya ticaret yapmak için para göndermeye ikna ettiği yükselen bir trend gördü.” Tipik bir romantizm dolandırıcılığı, kurbanların güvenini kazanmakla başlar ve kurbanlar daha sonra yatırım fırsatlarını öne sürerek dolandırıcı platformlara yönlendirilir. “Kurban tekrar para çekmeye hazır olduğunda, dolandırıcılar bunun olmaması için nedenler yaratırlar. FBI, mağdura ek vergi veya ücretlerin ödenmesi gerektiği veya para çekme işlemine izin vermek için minimum hesap bakiyesinin karşılanmadığı konusunda bilgi verildi” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ