Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kripto yatırımcılarını likidite madenciliği adı verilen bir yatırım stratejisi kullanan bir dolandırıcılık konusunda uyardı.

FBI, Kripto Sahiplerini

FBI Kripto Likidite Madenciliği Dolandırıcılığına Karşı Uyardı

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Perşembe günü bir yatırımcı uyarısı yayınladı ve kripto sahiplerini kendilerini hedef alan bir dolandırıcılık konusunda uyardı. Emniyet teşkilatı şöyle duyurdu:

FBI, dolandırıcıların kripto para sahiplerini, genellikle tether ( USDT ) ve/veya ethereum ( ETH ) sömürdüğü Liquidity Mining adlı bir yatırım stratejisini kullanarak Amerikan vatandaşlarını kripto para dolandırıcılığı konusunda uyarmak için bu kamu hizmeti duyurusunu yayınlıyor.

FBI, “Likidite madenciliği, kripto para birimi ile pasif gelir elde etmek için kullanılan bir yatırım stratejisidir” dedi. “Meşru likidite madenciliği operasyonlarında, yatırımcılar, tüccarlara işlem yapmak için gerekli likiditeyi sağlamak için kripto paralarını bir likidite havuzunda paylaştırırlar. Bunun karşılığında yatırımcı, işlem ücretlerinin bir kısmını alır.”

Bu yatırım stratejisini kullandığını iddia eden Dolandırıcılar, kurbanları kripto para cüzdanlarını hileli likidite madenciliği uygulamalarına bağlamaya ikna ediyor. Dolandırıcılar daha sonra kurbanların fonlarını, kurbanın bildirimi veya izni olmadan siliyor” diye uyardı FBI.

Duyuruda, “Dolandırıcılar, sosyal medya, flört uygulamaları veya Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Whatsapp vb. mesajlaşma servislerinde istenmeyen bir doğrudan mesaj (DM) aracılığıyla potansiyel kurbanlara yaklaşıyor” diye ekliyor.

FBI, bir likidite madenciliği dolandırıcılığının kurbanları kripto para birimini cüzdanlarından likidite madenciliği platformuna taşıyor. Yatırım yaptıktan sonra, genellikle sahte bir gösterge panosunda sözde getirileri görürler. Yatırımlarının başarılı olacağına inanarak, ek kripto para birimi satın alırlar. Dolandırıcılar nihayetinde depolanan tüm kripto para birimini ve yaptıkları yatırımları kontrol ettikleri bir cüzdana taşır.

FBI şunları kaydetti:

Ocak 2019'dan bu yana, FBI'ın İnternet Suçları Şikayet Merkezi'ne (IC3) ve açık kaynağa göre bu dolandırıcılık çeşidi, birleşik kurban kayıplarının 70 milyon doların üzerinde olmasından sorumlu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ