ABD Adalet Bakanlığı'na göre Federal Soruşturma Bürosu (FBI), on milyonlarca dolarlık bitcoin çalmak için "gecenin bir yarısı bir ailenin evine zorla girmeye yönelik şiddetli bir plana" katılan iki adamı tutukladı. 20 yıl hapis yatabilirler.

FBI, Milyonlarca Dolar Değerinde Bitcoin Soygununu Planlayan 2 Adamı Tutukladı

Bitcoin Çalmayı Planlayan 2 Adam Suçlandı

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) Cuma günü, Dominic Pineda ve Shon Morgan'ı "on milyonlarca dolarlık bitcoin karşılığında ev işgali soygunu yapma planı" ile suçlayan bir iddianamenin açıklandığını duyurdu.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Perşembe günü ikisini Virginia'da tutukladı. ABD Avukatı Damian Williams ayrıntılı olarak şunları söyledi:

Sanıklar, gecenin bir yarısı bir ailenin evine zorla girmek ve sakinlerini, bitcoin para biriminde on milyonlarca dolar olduğuna inandıkları kodu sağlamaya zorlamak için bir plan tasarladılar.

Mahkeme belgesine göre, sanıklar 18 Mayıs - 24 Mayıs 2020 tarihleri arasında "Irvington, New York'ta bir eve girmek ve sakinlerinin nakit ve kripto para birimini soymak" planına dahil oldular.

Planlanan ev istilası sırasında, bitcoin kripto para başına yaklaşık 10.000 dolardan işlem görüyordu. BTC, Kasım 2021'de tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 68.892 $ ile zirveye ulaştı. O zamandan beri değer kaybetti ve şu anda 20.892 $'dan işlem görüyor.

Adalet Bakanlığı açıklama yaptı:

Manassas, Virginia'dan 21 yaşındaki Pineda ve Centreville, Virginia'dan 21 yaşındaki Morgan, her biri maksimum 20 yıl hapis cezası gerektiren 18 USC § 1951'i ihlal ederek Hobbs Yasası soygunu yapmak için komplo kurmakla suçlanıyor.

Hobbs Yasası soygunu, başka bir kişinin malını “gerçek veya tehdit yoluyla” yasa dışı olarak almak olarak tanımlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ