Amerika Birleşik Devletleri Federal Mevduat Sigorta Kurumu FDIC yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, kripto şirketleri tarafından ihraç edilen varlıklara sigorta sağlayıp sağlamadığı konusunda havayı temizledi.

FDIC - Kripto Firmaları Da Dahil Olmak Üzere Banka Dışı Kuruluşlardaki Mevduatlar Sigortalı Değildir

Amerika Birleşik Devletleri Federal Mevduat Sigorta Kurumu FDIC yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, kripto şirketleri tarafından ihraç edilen varlıklara sigorta sağlayıp sağlamadığı konusunda havayı temizledi.

FDIC'ye göre, sigorta hizmetleri, kripto firmalarını içeren banka dışı kuruluşlar tarafından verilen varlıkları kapsamıyor.

ABD makamları son birkaç yılda kripto pazarını çevreleyen düzenleyici belirsizliğe bir çözüm bulmaya çalıştı. Pek çok kurum kripto ile ilgili operasyonlarında bir açıklama yayınlamaya başladığından, Amerika Birleşik Devletleri Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), yakın zamanda yaptığı bir açıklamada kripto şirketleri tarafından ihraç edilen varlıklara sigorta sağlayıp sağlamadığı konusunda havayı temizledi. .

FDIC'ye göre, sigorta hizmetleri, kripto firmalarını içeren banka dışı kuruluşlar tarafından verilen varlıkları kapsamıyor. Bununla birlikte, bankalara kripto şirketleriyle üçüncü taraf ilişkilerindeki riskleri değerlendirmelerini ve yönetmelerini tavsiye ediyor. FDIC, sigortalı bankalardaki mevduatların 250.000 dolara kadar fayda sağlayabileceğini de açıkladı. Ne olursa olsun, herhangi bir banka dışı kuruluşun iflası, temerrüdü veya iflası bu teminat kapsamına girmez; bu banka dışı kuruluşlar arasında kripto borsaları, emanetçiler, cüzdan sağlayıcıları, brokerler ve hizmetleri bankalara benzeyen diğerleri bulunur.

Bazı kripto şirketleri tüketicilere kripto ürünlerinin FDIC mevduat sigortası kapsamına uygun olduğunu veya kripto şirketi başarısız olursa müşterilerin FDIC sigortalı olduğunu yanlış beyan etti. Bu tür ifadeler yanlıştır ve mevduat sigortası konusunda tüketicinin kafasını karıştırabilir ve belirli koşullar altında tüketicilere zarar verebilir.

FDIC, Voyager Digital'in Onlarla Sigortalı Olmadığını Söyledi

Bu tavsiye, Federal Rezerv ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu FDIC Genel Danışman Yardımcısı Seth Rosebrock ve Jason Gonzalez'in, kullanıcı mevduatlarının kendileri tarafından sigortalandığına dair yanlış ve yanıltıcı beyanlarını kaldırmak için Voyager Digital'e ortak bir mektup yayınlamasından sonra geldi. Mektuba göre, bu yanlış beyanlar, web siteleri, mobil uygulamaları ve sosyal medya platformları dahil olmak üzere çeşitli platformlarında temsil edildi. Ayrıca, Voyager Digital'in düzenleyicinin talebine uyduklarına dair iki iş günü içinde yazılı bir onay vermesini talep ettiler.

FDIC, 1934'ten beri şirketleri sigortalıyor. Başlangıçta, 2500 dolara kadar bir teminat sağladı. İddia ettikleri gibi, hiçbir mudi, faaliyete geçtiğinden beri FDIC sigortalı bir bankada herhangi bir miktar kaybetmedi. Bu çok büyük bir başarı çünkü 1940'tan önce bu tür 9.000 kurum başarısız oldu. Ayrıca 2001 ve 2002 yılları arasında 561 sigortalı bankanın battığını belirttiler. 2010'da 157 kurum başarısız oldu.

Bir kripto şirketi veya iş yaptıkları sigortalı bir bankanın diğer üçüncü taraf ortakları mevduat sigortasının doğası ve kapsamı hakkında yanlış beyanda bulunursa, müşterilerin kafa karışıklığı bankalar için yasal risklere yol açabilir. Ayrıca, yanlış beyanlar ve müşteri kafa karışıklığı, sigortalı-banka ilişkileri olan ilgili tüketicilerin fonlarını hareket ettirmesine neden olabilir, bu da bankalar için likidite riski ile sonuçlanabilir ve potansiyel olarak kazanç ve sermaye riskleri ile sonuçlanabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ