ABD Merkez Bankası Fed faizi 75 baz puan artırarak yüzde 1.75’e yükseltti. Fed'in yaptığı 75 baz puanlık faiz artırımı 1994'ten bu yana yapılan en büyük artırım oldu.

Fed, 28 Yılın En Büyük Faiz Artışını Açıkladı

Fed faiz oranlarını 75 baz puan artırarak 28 yılın en büyük artışını işaret etti. Faiz kararı 10-1 oyla alındı. Esther George faizin 75 baz puan artırılmasına karşı çıktı, 50 baz puan artırım için oy verdi. Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre ABD merkez bankası, Mayıs ayında açıklanan oranda bilanço boyutunu küçültmeye devam edeceğini de duyurdu .

Fed'e göre, Fed Fon oranı %1,5-1,75 aralığına yükselecek. Goldman Sachs'a göre, tahvil tüccarları yıl sonuna kadar %3,25-3,5 aralığında fiyatlanıyor ve bu da alışılmadık derecede hızlı ve sert bir parasal sıkılaştırma temposu anlamına geliyor.

Fed'den yapılan açıklama

"Genel ekonomik aktivite, ilk çeyrekteki düşüşün ardından toparlanmış görünüyor. İstihdam kazanımları son aylarda güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon, pandemi, daha yüksek enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor.

Ukrayna'nın Rusya tarafından işgali, muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor. İstila ve buna bağlı olaylar, enflasyon ve küresel ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturmaktadır. Buna ek olarak, Çin'deki COVID ile ilgili karantinaların tedarik zinciri aksamalarını daha da kötüleştirmesi muhtemeldir. Kurul, enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatlidir"

Fed'in gösterge faiz oranını en son 0.75 puan artırdığı zaman 1994'te olmuştu.

Mayıs Tüketici Fiyat Endeksi'nin kırk yılın en yüksek seviyesinde beklenenden daha sıcak gelmesi göz önüne alındığında, piyasalar bu haftaki Fed toplantısına giden günlerde daha hızlı bir faiz artırımı olasılığına tepki vermeye başladı bile. Kapalı kapılar ardındaki toplantı Salı günü başladı ve bugün yapılan açıklamayla sona erdi.

Valkyrie araştırma başkanı Josh Olszewicz, "Piyasalar belirsizlikten ve öngörülemezlikten nefret ediyor" dedi. "Aşağı yönlü oynaklıkta bir düşüş, büyük olasılıkla mevcut Fed politikasının ve yönünün duraklatılması veya tersine çevrilmesiyle elde edilebilir."

Bitcoin ( BTC ), Fed açıklamasının hemen ardından %5,3 düştü. Çoğu analist, toplantıdan önceki günlerde faiz artışını fiyatlamıştı.

Fed Başkanı Jerome Powell, Mayıs ayında düzenlediği basın toplantısında, 75 baz puanlık bir zam olasılığını "komitenin aktif olarak düşündüğü bir şey değil" diyerek reddetmişti. Bunun yerine, merkez bankacıları Haziran ve Temmuz aylarında 50 baz puanlık iki artışa işaret etmişti.

Ancak son Tüketici Fiyat Endeksi raporunun enflasyonda beklendiği gibi bir yavaşlama yerine %8,6 puan ile hızlandığını göstermesinden sonra durum değişti.

Açıklamaya ek olarak, Fed, gözden geçirilmiş üç aylık ekonomik projeksiyonları veya Fed yetkililerinin merkez bankasının kilit kısa vadeli faiz oranı tahminlerinin resimli bir temsilini "nokta grafiği " yayınladı.

Fed yetkililerinin 2022 sonu için ortalama fed fon faizi beklentisi yüzde 3,4 oldu. 2023 sonu için ortalama fed fon faizi beklentisi yüzde 3,8 olarak gerçekleşti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ