Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu hafta para biriminin geleceği söz konusu olduğunda ABD Senatosu'nda dalga yapan tek kişi değil.

Fed Adayından Çarpıcı Açıklama: Dijital Dolara Duyulan İhtiyaç “Son Derece Önemli Bir Tartışma”

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu hafta para biriminin geleceği söz konusu olduğunda ABD Senatosu'nda dalga yapan tek kişi değil. Arkansas'tan Cumhuriyetçi bir senatör olan Tom Cotton, kameralara hitap ederken ve Federal Rezerv Yönetim Kurulu adayı Judy Shelton için dijital para birimi konusunda uzun süre konuştu:

“Dahili olarak tartışacağım dijital para birimine biraz daha az ihtiyacımız var, daha ziyade dünya çapında doların önceliğini korumaya yardımcı olmak için gerekli.”

CoinDesk, doları bir rezerv para birimi olarak nasıl koruyacağı ve bunun dijital bir dolar ile ne anlama geleceği sorulduğunda, Shelton şunları söyledi:

“Bence bu çok önemli bir tartışma ve değerlendirmenize katılıyorum: Sanırım bunu düşünmek zorundayız.”

Judy Shelton Federal Rezerv İçin Ne Anlama Geliyor?

Shelton, onaylanan oturumlara katılan iki adaydan biri. Diğeri, St. Louis Federal Rezerv Bankası araştırma direktörü Christopher Waller. 1971'den beri Amerika Birleşik Devletleri'nde terk edilmiş olan altın standardına dönmeyi uzun zamandır savunan, para birimi ve ABD ekonomisi konusundaki görüşlerine gelince tartışmalardan kaçmadı.

Cotton’un yorumları, Facebook ve Çin’in kendi merkez bankası gibi her iki şirket tarafından yürürlüğe konan dijital para birimi girişimlerine değindi. Facebook 2020'de kendi kripto para birimi Libra’yı başlatmayı planlarken, Çin Halk Bankası renminbi'yi dijitalleştirmek için ek adımlar attı.

Kamu ve özel sektördeki bu tür eylemler, zamana uymazsa ABD ekonomisini olumsuz etkileyebilir. Kuşkusuz, dijital dolar konusunda bir tartışma yapmak Federal Reserve için son derece önemlidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ