ABD Başkanı kararını Jerome Powell’dan yana verdi ve Powell görevinde kaldı.

ABD Başkanı kararını Jerome Powell’dan yana verdi ve Powell görevinde kaldı. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanlığı görevine Jerome Powell devam edecek.

Powell yönetiminde FED, Korona Salgını ile ekonomik yönde mücadele etmek için piyasaya trilyonlarca dolar değerinde fon sürdü. Powell politikaları kimi yorumcular tarafından başarılı bulunuyor. Zira ABD ekonomisi Korona Salgını döneminde aşırı fonlama sayesinde resesyona girmedi.

Kimi eleştirmenler de Powell ve Powell politikalarını başarısız bulunuyor. Çünkü bu süreçte dolar ciddi biçimde değer kaybetti ve ABD’den enflasyon artmaya başladı.

Powell’ın Korona dönemi politikaları Bitcoin ve kripto paralar için ise olumlu sonuç doğurdu. Dolar varlıkları enflasyon karşısında eriyen yatırımcılar, Bitcoin gibi arzı kısıtlı olan yatırım araçlarını seçti.

Korona Salgınının küresel çapta duyurulmasının ardından Bitcoin fiyatlarında ciddi değer artışları yaşandı. Dünya Sağlık Örgütünün Korona Salgınını küresel salgın ilan ettiği Mart 2020’de Bitcoin 4000-5000 dolar bandında hareket ediyordu. Bitcoin, 10 Kasım 68,789 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. 13 Mart 2020’deki dip değerine göre Bitcoin’in değeri yaklaşık 17 kat artış gösterdi.

Sonuç olarak Powell’ın seçilmesi Bitcoin ve kripto para piyasaları açısında olumlu karşılandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ