ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi önünde yapılan bir oturumda enflasyonla ilgili başka bir soru dalgasını yanıtlarken daha açıklayıcı cümleler kullandı.

FED Başkanı’ndan Kritik Enflasyon Açıklaması: Bir Meydan Okuma mı?

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi önünde yapılan bir oturumda enflasyonla ilgili başka bir soru dalgasını yanıtlarken daha açıklayıcı cümleler kullandı.

Memnun Değiliz

Powell, Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi huzurunda yaptığı konuşmada  "[Enflasyon] %2'nin orta derecede üzerinde değil, %2'nin oldukça üzerinde. Bunu anlıyoruz. Aynı zamanda enflasyonun bağlı olduğu olağan şeylerle de bağlantılı değil. Bu, sistemin yeniden açılmasıyla ilişkili bir şok. Bundan memnun değiliz" ifadelerini kullandı.

Fed başkanı, mevcut enflasyon baskılarını tarihte "benzersiz" olarak nitelendirerek, bunların Fed için bir meydan okuma olduğunu da sözlerine ekledi.

Powell, "20 trilyon dolarlık bir ekonomiyi çok sayıda mali ve parasal destekle yeniden açtığımız son aşamada başka bir örneğimiz yok. Karşı karşıya olduğumuz zorluk, beklediğimizden daha büyük olan bu enflasyona nasıl tepki verileceğidir. Geçici olduğu ölçüde buna tepki vermek doğru olmaz. Ama uzadıkça, biz Enflasyon beklentilerini etkileyecek riskleri yeniden değerlendirmeye devam edecek ve bunu izleyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Enflasyonu Yaratan Unsur

Powell, enflasyon beklentilerinin gerçek enflasyon yaratması nedeniyle fiyat artış hikayesi için kritik olduğunu belirtti.

"Şu anda rahatsız edici bir seviyede değiller. Ancak bu, dikkatle izleyeceğimiz bir şey. Enflasyon beklentilerinin %2'de sabitlenmesini istiyoruz. Aksi takdirde, enflasyonun ortalama %2'de olacağını düşünmek için fazla bir neden yok."

Powell, FOMC üyelerinin kaydedilen "önemli ilerlemeyi" ve ayda 120 milyar dolarlık varlık alımlarını azaltma olasılığını tartışacağını söyledi.

Powell, "Geçen Aralık ayında ölçülen önemli ilerleme üzerine varlık alımlarını azaltmayı tartışacağız. Bu değerlendirmeyi bir sonraki FOMC toplantısında yapacağız." demişti. Bir sonraki para politikası toplantısı 27-28 Temmuz'da yapılacak.

Powell, "enflasyonda büyük bir artış" olduğunu belirterek, merkez bankasının şu anda harekete geçip geçmemesi gerekip gerekmediğini anlamaya çalıştığını vurguladı.

“Öyle ya da böyle uzun bir süre yüksek enflasyon dönemine girmeyeceğiz çünkü araçlarımız var ve bunları kullanacağız” diyen Powell, "Enflasyon risklerinin çok iyi farkındayız ve dikkatle izliyoruz." vurgusu yapıyor.

Powell, mevcut fiyat baskılarının çoğunun kullanılmış arabalar, yeni arabalar, kiralık arabalar ve uçak biletleri ile bağlantılı olduğunu yineledi ve "Bunlar açıkça geçici, ancak ne zaman ortadan kalkacaklarını bilmiyoruz. Şu anda görmediğimiz şey, diğer kategorilerde ortaya çıkan geniş enflasyon baskıları" dedi.

Powell, ABD'nin sürdürülebilir bir yolda olmadığını vurguladı.

"Borç ekonomiden çok daha hızlı büyüyor. Uzun vadede bu sürdürülebilir değil. Yerçekimi yasaları yürürlükten kaldırılmadı. Bir noktada sürdürülebilir yola geri dönmemiz gerekecek. Bunu yapmanın zamanı geldi.”

Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda da Powell, "faydaların maliyetlerden daha ağır basıp basmadığı veya CBDC'de tam tersi olup olmadığına dair meşru olarak kararsız olduğunu" açıkladı.

Çarşamba günü Powell, CBDC için daha güçlü argümanlardan birinin, onların stablecoinlerin yerini alıp almayacağı olduğunu belirtiyor. Bu hususta Powell’ın vurguları şu şekilde:

"Daha doğrudan yol, stabilcoinleri uygun şekilde düzenlemek olacaktır ki, bunu şu anda yapmıyoruz… Stabilcoin'lerle ilgili söylemek istediğim şu ki, bunlar para fonları ve popülaritesi artan banka mevduatları gibidir. Uygun düzenlemeye sahip olmalıdır."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ