Altın fiyatları Rusya ve Ukrayna savaşıyla birlikte önemli ölçüde ivme kazandıktan sonra FED’in Mart ayındaki faiz artışı kararı sonrasında bir miktar sakinleşti.

Altın fiyatları Rusya ve Ukrayna savaşıyla birlikte önemli ölçüde ivme kazandıktan sonra FED’in Mart ayındaki faiz artışı kararı sonrasında bir miktar sakinleşti. Sarı metalin bu  noktada yukarı yönlü ivme bulmakta zorlanabileceği vurgusu yapılıyor.

Sadece bu kadar da değil. Avrupa’nın yanı sıra tüm dünyada oluşan enflasyonist baskılar da altın fiyatına yön verecek unsurlar arasında yer alıyor. Diğer taraftan önde gelen merkez bankalarının hamleleri de piyasaya yön verecek gibi duruyor.

FED Başkanının konuşmaları ise altın fiyatı için ayrı bir önem taşıyor. Faiz artırımın devam etmesinin altını elde tutmayı daha az çekici hale getireceği yorumları yapılıyor.

Doların güçlenişi ve 10 yıllık reel faizlerin artışı altın fiyatını olumsuz etkileyebilecek faktörler arasında yer alıyor. FED başkanının bundan sonraki açıklamalarında hangi noktalara temas edeceği merakla bekleniyor.

Altın fiyatının 2021 yılında rekor tazelediği 2088 dolara kadar yükseldiğini belirtelim. Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte ise 2078 dolara kadar geldi. Geri çekilişin bir miktar kar satışlarıyla bağlantılı olduğu bir gerçek. Ancak riskleri de bir kenara bırakmamak gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ