ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, Bitcoin'i bugün yaptığı son basın toplantısında ABD merkez bankasının düzenlemesine tabi olmayan "son derece spekülatif bir varlık" olarak niteledi.

Görev süresi Şubat ayında sona eren Yellen, bugün çeşitli konularda gazetecilere seslendi. Otuz dakikalık basın toplantısında, Yellen'e Bitcoin de soruldu.

Fed'in görüşüne göre, Bitcoin'in ABD ödeme sisteminde "çok küçük bir rol oynadığını" belirtti ve bu açıklamaya devam etti:

"Bitcoin istikrarlı bir değer deposu değildir ve yasal bir düzenleme sistemi de yok. Bu çok spekülatif bir varlık. Fed, bankacılık organizasyonlarında bizzat bulunur ve bu organizasyonlarda garantör olmaktan başka hiçbir rol oynamaz. Pazardaki yatırımcılarla olan tüm etkileşimleri uygun bir şekilde yönettikleri konusunu denetler. Para aklamayı önlemek için Banka Gizlilik Yasası sorumluluklarına uygun bir biçimde kullanıcıları inceler."Yellen, bankalar için “Bitcoin talimatları üzerine bir takip var mı?” sorusunu cevaplamaya devam etti. Bu soruya, bugüne kadar Fed'in konuyla ilgili bankalara herhangi bir görüş belirtmediğini söyleyerek yanıt verdi.

Yellen’in görüşleri geçmiş ifadelerden çok fazla bir şey içermedi. 2014 yılında Kongre'ye, Fed'in bu yılın başlarında da "önemli bir teknoloji" olarak bahsederken, Bitcoin aktivitesini düzenleme yönünde hareket edileceğini söylemişti.

Nitekim, Çin gibi ülkelerdeki merkez bankaları ile karşılaştırıldığında, Fed’in esas olarak araştırmaya odaklanan bir yönü var ve kripto piyasalara kökten karşı bir tutum içerisinde değil.

Ve belki de Bitcoin topluluğundaki bazı gözlemciler için hayal kırıklığı yaratan Yellen'in bugünkü açıklamaları sırasında "Bitcoin satın al" pankartı yoktu.

Not: Yellen olayı olarak bilinen olayda, 12 temmuz 2017’de Fed başkanı Yellen’in Amerikan Kongresi’ndeki konuşması esnasında Yellen’in arkasında oturan bir genç (ki kendisi Bay Bitcoin olarak biliniyor artık) elindeki yazıyı havaya kaldırarak CNBC canlı yayınında “Bitcoin satın alın!” şeklinde bir trolleme yaparak Bitcoin tarihine girdi. Bu torlleme vakası muazzam bir halkla ilişkiler etkisi yaparak Bitcoin’e ciddi bir popülerlik kazandırdı. Yazıyı tutan kişi daha sonra Twitter hesabından Bitcoin adresini yayınladı ve dünyadan dört bir yanından bahşişler aldı. Adres kayıtlarına göre Bay Bitcoin 7 BTC'nin üzerinde bağış aldı ve böylelikle Bitcoin tarihinin en büyük gerilla marketing etkinliğine imza atmış oldu. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ