ABD Fed Başkanı Jerome Powell, Ethereum tabanlı bir faiz referans oranının işe yaradığını, ancak herkes için uygun olmayacağını ifade ediyor.

Fed Başkanından Şaşırtan Ethereum Açıklaması

ABD Fed Başkanı Jerome Powell, Ethereum tabanlı bir faiz referans oranının işe yaradığını, ancak herkes için uygun olmayacağını ifade ediyor.

ABD Federal Rezerv Başkanı, Senatör Tom Cotton'a (R-AR) 28 Mayıs tarihli bir mektupta, Ameribor adlı Ethereum blok zincirine dayanan, bazıları için etkili olmasa da bazıları için bir faiz referans oranı açıkladı.

Ameribor, her bir geri ödeme için ERC-721 tokenlarını bastırarak bankalararası kredileri izlemek için Ethereum blok zincirini kullanan Amerikan Finansal Borsası'ndan (AFX) bir araçtır.

Şubat ayında bir Bankacılık, Konut ve Kent İşleri Komisyonu toplantısının ardından ABD Senatörü Cotton, Başkan Powell'a soru gönderdi. Senatör, Powell'ın LIBOR'u kullanmaktan kaçmaktan bahsettiğine değindi. LIBOR bir dizi Londra bankasından alınan verilere dayanan ortalama bir faiz oranı bu.

Cotton ayrıca, bankaların karışıma kredi duyarlılığı potansiyeli olan LIBOR-alternatif SOFR (bankacılık kuruluşları arasındaki gece faiz oranı) dışında bir referans oranı taleplerini de kaydetti.

Cotton sorusunu cevaplayan mektupta Powell, "Federal Rezerv Alternatif Referans Oranları Komitesi'nin çalışmalarını topladı ve destekledi" veya ARRC'yi açıkladı. Fed'in bakış açısından SOFR, LIBOR'un dışında sağlam bir seçenektir. SOFR her derde deva olmasa da, Powell, bireysel varlıkların ihtiyaçlarına bağlı olarak LIBOR'dan başka bir orana geçilmesi çağrısında bulundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ