Çin’in Bitcoin’i yasaklaması, Bitcoin fiyatlarında ciddi bir düşüşe neden olmasa da Bitcoin yatırımcılarının kafasını oldukça karıştırdı.

Çin’in Bitcoin’i yasaklaması, Bitcoin fiyatlarında ciddi bir düşüşe neden olmasa da Bitcoin yatırımcılarının kafasını oldukça karıştırdı. Zira Çin’in ardından diğer ülkeler de Bitcoin’i yasaklamaya başlarsa piyasalarda ciddi bir kriz baş gösterebilirdi.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosunda millet vekillerin sorularını cevaplandırdı. Vekillerden birisi Powell’a Çin’in Bitcoin’i yasaklamasından bahsederek ABD’de de Bitcoin’in yasaklanıp yasaklanmayacağını sordu. Merkez Bankası Başkanı bu soruya “Bitcoin’in kesinlikle yasaklanmayacağı” şeklinde cevap verdi. Ancak Bitcoin ve kripto para piyasalarının regüle edileceğinden bahsetti.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

ABD piyasalarında özellikle stabil coinler ve DeFi tokenlarının ciddi regülasyonlara tabi tutulacağı bekleniyor. ABD’li kripto para yatırımcıları ek olarak  “menkul değer” tanımlamasının netleşmesini talep ediyor. Bilindiği üzere XRP, menkul değer tanımlaması nedeniyle ciddi bir hukuki süreç geçiriyor.

Powell’ın açıklamalarından sonra uzun süredir 45 bin dolarlık direnç hattını aşmakta zorlanan Bitcoin fiyatları hızlı bir yükselişe geçerek 47 bin doları aştı. Bitcoin’deki değer artışını diğer kripto paralarda takip etti.

Yazının kaleme alındığı saatte toplam piyasa değeri tekrardan 2 trilyon dolarlık piyasa büyüklüğüne ulaştı. Bitcoin’deki değer artışına altcoinler de pozitif tepki gösterdi. Axie Infinity, ICON, Revain ve VeChain’deki çift haneli değer artışları ile dikkat çekiyor.

Sonuç olarak Bitcoin ve kripto para piyasaları yılın son çeyreğine pozitif giriş yaptı. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ