Altın fiyatı, Fed Başkanı Powell'ın sıkılaştırmaya ara verme ve politika beyanında değişiklik görüşmeleri yapmasıyla 2.030 doların üzerinde yer alıyor.

FED Başkanının Açıklaması Sonrasında Altın Fiyatlarında Son Durum

Altın fiyatı, Fed Başkanı Powell'ın sıkılaştırmaya ara verme ve politika beyanında değişiklik görüşmeleri yapmasıyla 2.030 doların üzerinde yer alıyor.

Altın Piyasası

Altın piyasası, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın 25 baz puanlık başka bir faiz artırımının ardından sıkılaştırmada potansiyel bir duraklama sinyali vermesiyle son kazanımlarını ons başına 2.000 doların üzerinde tuttu.

Fed'in art arda yaptığı onuncu artış, federal fon oranını %5-5,25 aralığına getirdi. Bu rakam 2007 ortasından bu yana en yüksek seviye. Ancak Powell, Mayıs ayı açıklamasında "anlamlı" bir değişiklik içerdiğini belirterek, "bazı ek politika sıkılaştırmalarının uygun olabileceğine" yapılan atıfın kaldırılması kararına işaret etti.

Bu, piyasaların faiz artırımlarına bir ara vermeyi onaylaması gerektiğinin bir işaretiydi. Powell, bundan böyle Fed'in gelen veriler ve kredi koşullarının bir kombinasyonu tarafından yönlendirileceğini söyledi.

Powell, "Ek politika sıkılaştırmasının ne ölçüde uygun olabileceğine ilişkin değerlendirmelerimiz devam edecek. Yeterince çalışmama ve enflasyonu kontrol altına alamama riskini, ekonomik aktiviteyi çok fazla yavaşlatma riskine karşı dengelemek zorundayız. Biz de bu faiz artırımının, politika açıklamamızdaki anlamlı değişiklikle birlikte doğru yol olduğunu düşündük."

Fed'in odak noktası, küçük ve orta ölçekli bankaların ne yaptığını ve kredi kullanılabilirliğini izlemek olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ