Bitcoin, Fed başkanı Jerome Powell'ın çoğu kripto paranın yeşil gördüğü için daha yüksek bir oran artışı olasılığını dışlamasının ardından bir hafta içinde ilk kez 40.000 dolara ulaştı.

Fed, Daha Büyük Oran Artışlarını Dışladıktan Sonra BTC 40.000 Dolara Ulaştı

Bitcoin, Fed başkanı Jerome Powell'ın çoğu kripto paranın yeşil gördüğü için daha yüksek bir oran artışı olasılığını dışlamasının ardından bir hafta içinde ilk kez 40.000 dolara ulaştı.

Uzmanlar, Fed'in daha az agresif sıkılaştırma politikasının bu varlık sınıfı için yükseliş olduğunu söylüyor.

37.500 dolara düştüğü oldukça kasvetli bir haftanın ardından, Bitcoin 28 Nisan'dan bu yana ilk kez 40.000 dolara geri döndü. BTC, dün herhangi bir olasılık olasılığını dışlayan ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'dan büyük bir destek aldı.

Basın zamanında, BTC hafif bir soğumanın ardından 39.500 dolardan işlem görüyor, ancak 751 milyar dolarlık piyasa değeri için hala yüzde 1.23 arttı. O zaman, tüm piyasa Zilliqa, Waves ve Anchor Protocol listelerde lider olurken bile 40,002 $'lık gün içi en yüksek seviyesine ulaştı.

Kazançlar, Powell'ın “75 baz puanlık bir artış, komitenin aktif olarak düşündüğü bir şey değil. Bence beklentiler, enflasyonun düzleştiğini görmeye başlayacağımız yönünde."

Oanda komisyoncusu analisti Jeffrey Halley, “Fed Bitcoin'in pastırmasını kurtardı” dedi. Haftalık Barron's dergisine verdiği demeçte, BTC "merkez bankasının faiz oranlarını artırma kararını açıklamasından önceki gün erken saatlerde büyük bir aşağı yönlü teknik kırılmayı tehdit ediyordu" dedi.

Bir gecede gerçekleşen fiyat hareketi, duyarlılıktaki yapısal bir değişikliğin aksine, son birkaç gündür telgraf çektiğim bir şey olan konumlandırmayı düşündürüyor.

Kripto duyarlılığı analitik platformu Trade The Chain'in araştırma direktörü Nick Mancini de aynı fikirde. Yüzde 0,75 faiz oranı artışı içermeyen herhangi bir FOMC rehberliğinin hem kripto hem de hisse senetleri için yükseliş olduğuna inanıyor.

CNBC'ye şunları söyledi: "Piyasanın 2022 için %0,25 ile %0,50 arasında devam eden artışlarla fiyatlandırdığına inanıyoruz. Bu, piyasaya kesinlik kazandırıyor ve bu da yükseliş fiyat hareketini besliyor."

Diğer uzmanlar da benzer bir görüşü paylaşıyor. Bunlardan biri, Eaglebrook Advisors'dan Joe Orsini şu görüşte: Enflasyonun zirve yaptığına dair işaretler varsa, Fed'in sabır göstermesi için biraz yeri var. Daha az agresif bir sıkılaştırma politikası, geleneksel hisse senetlerinden daha sert sıçramaya devam eden Bitcoin, Eter ve dijital varlıklar için yükseliş olacaktır.

Duyurunun piyasada yarattığı etkiyi azaltabilecek başka faktörler de var. Jarvis Labs'ta token ekonomisti Ben Lilly'ye göre, bunlardan biri sektördeki negatif fon akışı.

Powell'ın açıklamalarıyla piyasa biraz rahatladı. Ancak kripto piyasası için devam edecek mi? Başlangıç olarak, fonlama oranları uzun bir süredir negatifti. Bu, düşük aralıklarda olma eğilimindedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ