Federal Reserve, ABD'yi koronavirüs içermeyen banknotlarla doldurmaya hazır - ancak merkez bankasının Philadelphia şubesi sözcüsüne göre bunun henüz gerçekleşmediğini tahmin etmiyor.

Fed’den Kağıt Banknotlarla İlgili Yeni Hazırlık

Federal Reserve, ABD'yi koronavirüs içermeyen banknotlarla doldurmaya hazır - ancak merkez bankasının Philadelphia şubesi sözcüsüne göre bunun henüz gerçekleşmediğini tahmin etmiyor.

Şimdilik, Fed yeni koronavirüsün yayılmasını önlemek için “nakit yıkımının” gerekli olacağını düşünmüyor. COVID-19, doğu ve batı ABD kıyılarının geniş alanlarını hızlı bir şekilde aştı, devletleri kilitlemeye gönderdi ve zorunlu olmayan ticareti şiddetli bir durmaya zorladı.

Ancak, Federal Merkez Bankası sözcüsü Joey Lee, Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) bulgularına atıfta bulunarak, yayılma büyük ölçüde nakit değişim değil “kişiden kişiye temas” yoluyla gerçekleşiyor.

Fed'e göre, bu nedenle, potansiyel olarak enfekte olmuş banknotları en çok etkilenen bölgelerden yok etmeye gerek yok. South China Morning Post'a göre, Çin Halk Bankası'nın yüksek riskli COVID-19 bölgelerinde işlenen tüm banknotları ele geçirdiği ve geçen ay bu adımı attığı bildirildi.

Fed, ABD ekonomisini son günlerde ayakta tutmak için bir dizi program, faiz indirimi ve girişim başlattı.

Bu makroekonomik politika eylemlerine ek olarak, koronavirüs de Fed'in fiziksel notlarını işleme biçimini değiştirmekte.

Örneğin, Lee'ye göre, yurtdışından sevk edilen ABD Doları'nı - ilk Asya ve şimdi de Avrupa'yı karantinaya almaya başladı.

“İhtiyati tedbir olarak, Asya ve Avrupa'dan para gönderimi alan Rezerv Bankalarında bu mevduatları işlemeden önce 7 ila 10 gün daha uzun tutma süresi sağlamak için nakit işleme prosedürleri değiştirildi”.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ