ABD Federal Rezervi, ekonomi yeniden düzelene kadar sınırsız varlık alımını açıkladı. Bununla birlikte, eylem muhtemelen derin ve uzun süreli bir durgunluğu önlemek için çok geç bir çabanın ürünü

Fed, Ekonomik Sıkıntılar Derinleştikçe Sınırsız QE

ABD Federal Rezervi, ekonomi yeniden düzelene kadar sınırsız varlık alımını açıkladı. Bununla birlikte, eylem muhtemelen derin ve uzun süreli bir durgunluğu önlemek için çok geç bir çabanın ürünü

Kantitatif genişleme tedbirleri, 11 Mart bilançosundan bu yana QE'de yaklaşık 2 trilyon dolar ve daha fazlası ile ABD merkez bankasından etkiliı bir şekilde geliyor.

QE, bir merkez bankasının finansal piyasalardaki likiditeyi artırmak için banka varlıklarını satın aldığı zamandır.

Sınırsız QE

Piyasa bilgileri sağlayıcısı RANsquawk'ın yakın tarihli bir raporu, FED'in işler ekonomik olarak iyileşmeye başlayana kadar 'sınırsız' bir QE programına döndüğünü gösteriyor.

Raporda şu ifadeler yer alıyor:

“Federal fon faiz oranı % 0,00-0,25 ve% 0,10 seviyesinde kaldı.”

Diğer raporlar, Fed'in gösterge faiz oranını bir yıl boyunca sıfıra yakın, muhtemelen çok daha uzun süre sabit tuacağını doğruladı.

Merkez bankacılar ekonominin fırtınayı atlatmasını ve önceden belirlenmiş hedeflere dönmesini bekliyor; ancak, mevcut durum ve devam eden kilitlenme göz önüne alındığında, bu beklenenden daha uzun sürebilir.

Bu haftaki toplantıda yapılan duyuruda, hangi tür varlıkların sınırsız satın alınacağı belirtilmedi. Banka daha önce 500 milyar dolarlık Hazine ve en az 200 milyar dolarlık ipoteğe dayalı menkul kıymet satın alacağını belirtmişti.

Açıklamadaki boşluklar, Fed'in alımlarında herhangi bir sınırlama olmaksızın devam etmesi için kapıyı açık bırakıyor. Bunun sonucu, bu genişletilmiş ve daha önce görülmemiş QE önleminin maliyetini karşılamak için daha fazla para birimi olması muhtemeldir.

Sisteme Şok

Raporda, trader'ların açık ileri rehberlik eksikliğinden hayal kırıklığına uğradıkları ve Fed'in sisteme böylesi şiddetli bir şokla nasıl başa çıkabileceğinin anlaşılmadığı da belirtiliyor.

COVID-19'un kapatılması artık ABD ekonomisine 24 milyondan fazla işsize ve muazzam insani ve ekonomik zorluklara mal oldu. Politika yapıcılar, koronavirüs krizinin yakın vadede ağır bir durum ortaya koyabileceğini ve “orta vadede ekonomik görünüm için önemli riskler oluşturduğunu” kabul ettiler.

Fed başkanı Jerome Powell, gazetecilere, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanıyor:

“Maksimum istihdama benzeyen her şeye ulaşmak biraz zaman alacaktır.”

 Benzeri görülmemiş mali teşvik paketleri merkez bankasının koronavirüs salgını tarafından zarar gören işletmelere, eyaletlere ve belediyelere 4 trilyon dolarlık fon sağlamasına neden oldu. 2 trilyon dolarlık varlık alımları toplamı 6 trilyon dolara getiriyor ve durgunluk derinleştikçe daha fazlası gelecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ