Bu haftanın başlarında Federal Reserve, finansal sisteme 168 milyar dolar daha pompaladı. Bu, Bitcoin'in tüm piyasa değerinden daha fazlası.

Fed, Finansal Piyasalara Bitcoin’in Piyasa Değerinden Daha Fazla Parayı Pompaladı

Bu haftanın başlarında Federal Reserve, finansal sisteme 168 milyar dolar daha pompaladı. Bu, Bitcoin'in tüm piyasa değerinden daha fazlası.

Hafta, "Kara Pazartesi" olarak bilinen şeyle başladı. Hisse senetleri, koronavirüs korkuları ve petrol fiyatlarındaki savaşın yeni haberleri arasında düştü. Eğer devam etseydi, 1929'daki çöküşle eşit olurdu.

Yine de öyle değil. Hisse senetleri Salı günü toplandı ve olağanüstü güçlü kazançlar kaydetti. Ancak, kısa süreli olabilir, çünkü rallinin ana sebebi Fed'den taze bir nakit enjeksiyonu gibi görünüyor.

Federal Rezerv 168 Milyar Dolar Daha Verdi

Fed'in fiat baskı makinesi bir kez daha 168 milyar dolar nakit enjeksiyonu ile kurtarmaya geldi. Haberler, borsadaki kazançlar ve petrol fiyatlarındaki savaşın yumuşamasıyla gölgede bırakıldı, ancak bu, piyasaların gördüğü güven artışının inkar edilemez bir katalizörü oldu.

Karşılaştırma için, Bitcoin’in yazı yazılırken piyasa değeri sadece 143 milyar dolar. Bahsettiğimiz bu kadar para.

Ancak, Fed'in bu titrek finansal piyasayı ne kadar süre destekleyebileceği belli değil. Eylül ayından bu yana, Fed, istikrarı sağlamak için piyasaya taze para pompalamaktadır - ve şimdi giderek finansal piyasalar doğrudan bağımlı görünmektedir.

ABD Fed para arzını 2008'den bu yana iki katına çıkardı. Ocak ayında, biri 57,7 milyar dolar diğeri 55,3 milyar dolar olmak üzere iki partide ekonomiye daha fazla nakit enjekte etti. Her ikisi de mücadele eden repo pazarına gitti. Bununla birlikte, Fed'in son nakit enjeksiyonu, Ocak ayında yapılan her ikisini de bir araya getiriyor.

Parasal Araçlar Bitiyor

Yazı, parasal araçların tükenmesinin yakın olduğunu gösteriyor.  Henüz durgunluk içinde değiliz ve zaten dünyadaki çoğu merkez bankası faiz oranlarını sıfıra yakın görüyor.

Önceki durgunluklarda Fed, piyasadaki felaketin dengelenmesi için oranları düşürmeyi başardı. Ancak bir sonraki durgunluk döneminde para politikası etkili bir şekilde güçsüz olacaktır. Geçen hafta, önümüzdeki aylarda daha fazla kesinti beklentisi ile oranları yüzde 1 ila 1,25'e indirdi. İngiltere Merkez Bankası Çarşamba günü faiz oranlarını da % 0,25'e indireceğini açıkladı. Bu hızla 'yeni normal' oluyor.

 Fed'in Bitcoin'in piyasa değerinin tamamını istediği gibi yazdırabileceği göz önüne alındığında, şimdilik en azından olası herhangi bir resesyonun dengelendiğini bilerek rahatlayabiliriz. Bununla birlikte, müzik çalmayı bıraktığında ve parasal araçlar resmi olarak bittiğinde ne kalacağı görülmeye devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ