Federal Rezerv bu hafta faiz oranlarını düşürdü. Merkez bankası düşen borsayı artırmayı umarken, bu hareket yatırımcıları ürkütüyor gibiydi. ABD'nin büyük borsa kıstasları faiz indiriminden sonra Çarşamba günü sadece bir gün yükseldi.

FED’in Faiz İndirimi Sonrası Bitcoin

Federal Rezerv bu hafta faiz oranlarını düşürdü. Merkez bankası düşen borsayı artırmayı umarken, bu hareket yatırımcıları ürkütüyor gibiydi. ABD'nin büyük borsa kıstasları faiz indiriminden sonra Çarşamba günü sadece bir gün yükseldi.

Ancak yatırımcılar Perşembe günü hisse senedi boşaltmaya devam ettiler. Fed faiz indiriminin açıklandığı Salı günü borsa işlem seansını zarara uğrattı.

Görünüşe göre Fed'in borsaları kurtarma çabaları en kötü corona virüsü korkularının korkunç bir teyidi idi. Sürpriz Fed faiz indirimi iki şekilde dikkat çekti.

Federal Rezerv, 2008 mali krizinden bu yana faiz oranlarını ilk kez yarım puan düşürdü. Ayrıca 2008'den bu yana FED ilk acil faiz oranını da düşürdü. Bu nedenle, piyasalar şimdi panikliyor.

Fed faiz indirimi Wall Street’in kayıplarını daha da kötüleştirmiş gibi görünse de, aslında Bitcoin'e bir destek verdi. Bu, bazı kripto para endüstrisi kullanıcılarının içerebileceği tahmin ediliyor.

Dolar ekonomisindeki faiz ortamındaki ani değişiklik, Bitcoin'i hisse senedi piyasası düzeltmesinin geçen ay başladığından bu yana hisse senetleriyle olan pozitif korelasyonundan salladı gibi görünüyordu.

Borsa fiyatları düşerken Bitcoin’in fiyatı da bununla birlikte düştü. Bu, finansal analistlerin ve kripto para birimi sanayi izleyicilerinin Bitcoin ile neler olup bittiğini ve küresel makro güvenli liman tezinin güvenilirliğini kaybetmeye başlayıp başlamadığını merak etmesine yol açtı.

Ancak bu haftaki Bitcoin fiyatındaki yükseliş, acil Fed kuru indirimi Bitcoin'i geçen Mayıs ayında borsa rotası sırasındaki yerine geri getirdi: yatırımcılar paralarını bildikleri bir yerde sakladıkları bir yerde saklarken yukarı doğru tırmanıyorlar.

Ayrıca, Fed gibi Bitcoin tedarikini yönetmek için merkezi bir otorite bulunmuyor. Acımasızca deflasyonist dijital kripto para birimi, önceden belirlenmiş bir programa göre sınırlı bir tedarik oluşturmak için sabit kodlanmıştır.

Bu haftanın Fed faiz indirimi Bitcoin'e iki şekilde destek verdi. Birincisi, doğrudan bitcoin'e göre dolaşımdaki dolar arzını arttırdı. Bitcoin sabit bir kaynağa sahip olduğundan, bu kriptonun dolar karşısında değer kazanmasına neden olur.

İkincisi, yine Bitcoin için birincil kullanım durumu kanıtlandı. Bitcoin'in birkaç harika kullanım durumu var. Örneğin, paralarını oynak hale getiren krizlerle karşı karşıya olan ülkelerde istikrarlı bir para birimi olarak (evet, ciddi olarak) Venezuela akla geliyor.

Ayrıca anonimlik için de yararlıdır. Ve eğer bir bağ içinde olsaydınız, özel anahtarlarınıza erişmek ve kafanızdaki tüm hayat tasarruflarınızla baskıcı bir hükümetten veya iç savaştan kaçmak için on iki kelimeyi ezberleyebilirsiniz.

 Hepsi çok güzel kullanım durumları. Ancak bitcoin için birincil kullanım durumu, merkezi bir otorite tarafından manipüle edilemeyen bir değer deposu olarak. Fed piyasaları manipüle etmek için her müdahale ettiğinde (bu, başkalarının yapması yasa dışıdır), Bitcoin'in son finansal krizden sonra var olma nedenini destekliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ