Geçtiğimiz haftalarda hatırlanacağı üzere FED dört yıl aradan sonra faiz artırımına gitmiş ve faizi yüzde 0.25’ten yüzde 0.50’ye çekmişti.

Geçtiğimiz haftalarda hatırlanacağı üzere FED dört yıl aradan sonra faiz artırımına gitmiş ve faizi yüzde 0.25’ten yüzde 0.50’ye çekmişti. Faiz artırımına gidilmesindeki ana sebebin Amerika’da enflasyonun yükselişini engellemek olduğu dile getirilmişti.

Kararın beklentiler doğrultusunda gerçekleşmesi ABD dolar endeksinin 98 seviyesine doğru gerilemesine neden olmuş ve 10 yıllık tahvil faizlerinde önemli ölçüde gerileme yaşanmıştı.

FED’in faiz kararının öngörüler çerçevesinden gerçekleşmesi yatırımcılara da daha rahat bir hareket alanı sağlamış gibi gözüküyor. FED’in kararı sonrasında Bitcoin ve altcoinler’de bir rahatlama meydana gelirken kripto para piyasasına da para girişinin olduğuna vurgu yapıldı.

Şimdi konuşulan ise FED’in kararı sonrası Bitcoin’in önünün açılıp açılmayacağı ile ilgili. Beklentiler Bitcoin için bir ralliyi gösterse de bu durumun kripto para birimleri için erken olduğu vurguları da yapılıyor.

Bitcoin’in altın rasyo olarak kabul edilen 350 günlük ortalamasının 46.900 seviyesinde olduğunu belirtelim. Uzmanlar bir rallinin söz konusu olması durumunda en azından bu seviyenin aşılması gerektiğini ifade ediyorlar. FED’in kararının Bitcoin’in önünü açıp açmadığı ilerleyen günlerde belli olacak. Şimdilik bekle gör yaklaşımı benimsenmiş gibi duruyor. Piyasa artık FED’in hamlelerine karşı kendisini hazırlamış vaziyette duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ