Artık bütün gözler FED’in yapacağı faiz artışına çevrilmiş durumda.

Artık bütün gözler FED’in yapacağı faiz artışına çevrilmiş durumda. Artışın nasıl olacağı ekonoi çevrelerince tartışılıyor. Tabi burada güvercin bir artışın mı olacağı yoksa şahin bir artışın mı olacağı konuşulan konular arasında yer alıyor.

FED’in daha önce faiz artırımına gideceğini belirttiği Mart ayı toplantısına kısa bir süre kalmışken bankanın yumuşak bir geçiş yapacağı belirtiliyor. Diğer taraftan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim de bankanın farklı bir adım armasına neden olabilir.

FED’in yumuşak bir başlangıç yapmasının piyasaları çok germeyeceği belirtiliyor.Zira uzmanlar piyasaların zaten bu faiz artışına kendilerini hazırladıklarını vurguluyorlar.

New York FED Başkanı Williams konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada FED’in faiz artırım döngüsünü büyük bir hamle ile başlatmasına çok az ihtiyaç olduğunu savunuyor.

FED’in faiz artışlarına kesin gözüyle bakılırken Avrupa Merkez Bankası faiz artışı konusunda temkinli duruşunu sürdürüyor. Banka bir müddet daha faiz artışı yapmayacak gibi duruyor.

FED’in uzun bir süre faiz konusunda sabit bir tutum içerisinde olmasının Amerika’da  beklentiler ölçüsünde bir enflasyonu neticelendirdiği biliniyor. Bu bağlamda Amerika’da yüzde 7,5 enflasyonun son 40 yılın zirvesi olduğunu da belirtelim.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ