FED 3 Kasım 2021 tarihinde faiz kararını açıkladı ve faiz 0-0.25 bandında sabit tutmaya devam etti.

FED 3 Kasım 2021 tarihinde faiz kararını açıkladı ve faiz 0-0.25 bandında sabit tutmaya devam etti. Ancak FED pandemi sürecinde uyguladığı bir politika olarak varlık alımlarını azaltmaya gideceğini açıkladı.

FED tarafından yapılan açıklamaya göre hazine tahvil alımlarının 1 milyar dolar azaltılacağını , Mortgage destekli varlık alımlarının ise 5 milyar dolar azaltılacağı vurgulandı. Peki bu gelişme Bitcoin fiyatına nasıl etki edebilir?

FED’in bu hamlesi aylık bazda 120 milyar dolar varlık alımının 105 milyar dolara indireleceği anlamına geldiği için piyasaya verilen parada kısıtlamaya gidildiğini gösteriyor. Bu noktada piyasaya verilen  para azaldığı için Bitcoin be Kripto paralara da yönelecek para da bir miktar azalışın olabileceğini ifade edebilir. Bu durum Bitcoin fiyatında bir miktar azalışa neden olabilir.

Diğer taraftan Bitcoin fiyatının geçmiş hareketlerine baktığımızda fiyata etki eden metriklerde FED’in rolünün çok ama çok az olduğunu görüyoruz. Bu nedenle ilk başta fiyatlarda bir düşüş olacağını ifade etsek bile BTC yolun yine artış yönlü devam edebilir. Çünkü kıt bir varlık.

Enflasyon oranlarının rekorlar kırdığı bir dünyada faiz oranları da düşük olduğu için insanların paralarının değer kaybı ihtimaline karşılık bir korunma olarak Bitcoin’e yöneleceğini de unutmamak gerekiyor. Böyle bir durumun yaşanması Bitcoin fiyatında önemli bir artışın da yaşanmasını da sağlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ