Federal Rezerv, ticari bankaların artık ne kadar verdiklerine göre sabit paraya sahip olmaları gerekmediğini açıkladı. Deflasyonist bir para birimi için durum hiç bu kadar net olmamıştı.

Fed’in Yeni Adımı Neden Bitcoin

Federal Rezerv, ticari bankaların artık ne kadar verdiklerine göre sabit paraya sahip olmaları gerekmediğini açıkladı. Deflasyonist bir para birimi için durum hiç bu kadar net olmamıştı.

Dolara olan talep şu anda rekor seviyede. Hemen hemen tüm diğer küresel para birimlerinin düşmesiyle, piyasa aşağı doğru sarmalına devam ettikçe herkes nakit arıyor. Ancak, dolaşmak için yeterli dolar yok - bu yüzden Fed'in yeni bir fikri var.

Bankalar için % 0 Zorunlu Karşılıklar

Koronavirüs pandemisi nedeniyle, hem mali hem de parasal düzeyde sert önlemler alınmıştır. Federal Rezerv krizi adım adım attı ve bankacılık yapma şeklimizde büyük bir değişim olduğunu duyurmaya karar verdi: 26 Mart'tan itibaren rezerv gereksinimleri % 0 olacak.

Rezerv gereksinimlerini anlamak nispeten basittir. Esasen bir ticari bankanın müşterilere borçlu olduğu mevduat yükümlülüklerine göre yedekte tutması gereken minimum tutardır. Bunun etkili bir şekilde anlamı, müşteri mevduatlarının büyüklüğüne bakılmaksızın bankaların herhangi bir para birimini rezerve etmeleri gerekmemesidir. Bu, emsalden büyük bir değişikliktir.

Bu yakında "yeni normal" olabilir mi? Bugün dünyadaki birçok ülkenin zaten çok düşük rezerv gereksinimleri var, ancak ABD Federal Rezerv şimdi bu tür kısıtlamaları tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Bu yeni % 0 kuralının da ne kadar süreceğini bilmiyoruz.

Deflasyonist Para Birimi

Dolara olan talep arttığından, hükümetin daha fazla baskı yapma eğiliminden kaçmasını bekleriz. Bunun yerine, yakında ciddi enflasyon seviyeleri görebiliriz.

Bitcoin tam tersi bir fikirdir: sabit miktarda arz içeren deflasyonist bir para birimi. Bu yüzden finansal egemenliğimizi geri almak bir hareketin parçası oldu.

Dünyanın dört bir yanında bankaların kaçtığını gördük, ancak durum hızla kontrolden çıkıyor. İtalya’nın kilitlenmesinin ortasında nakit ödemeler kesinlikle sınırlıydı. Bunun Amerika Birleşik Devletleri'nde veya başka yerlerde de olabileceğini düşünmek hayal gücünün ötesinde değildir. Hiçbir rezerv gereksinimi olmadan, bankalar istediği zaman para ödünç verebilir - ancak müşterilerinin büyük bir kısmı fon almak istediğinde ne olur? Mevcut korkular göz önüne alındığında, böyle bir durum o kadar ileri getirilmiş gibi görünmüyor.

 Bu nedenle, bu belirsizliğin ortasında Bitcoin davası hiç bu kadar net olmamıştı. Enflasyonist bir spiral görüyorsak, sıradan insanlar alternatifler arayacaklar. Özellikle Bitcoin kesinlikle çekici görünmeye başlayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ