Federal Rezerv (Fed) kısa bir süre sonra kantitatif genişleme (QE) programını yeniden başlattı. Program, Fed'in bilançosunu 4 trilyon doların üzerine çıkardı.

Fed, Niceliksel Genişlemeye Yeniden Geçmeyi Planlıyor

Küresel ekonominin karşı karşıya olduğu sorunlar kesinlikle karmaşıktır, ancak birçok analist mevcut istikrarı övdü. Bununla birlikte, QE'ye ani yeniden başlama, Avrupa'daki negatif faiz oranları ile birleştiğinde farklı bir hikaye anlatıyor.

Fed Likidite’nin Kralı

Küresel ekonominin karşı karşıya olduğu konu likiditeye bağlıdır. Likidite - piyasalar ve şirketler için hemen kullanılabilir fonlar - ekonomiyi harekete geçirir.

Likit olmayan bir pazarda, mevcut fonlar azalır ve bu da işi başarmayı zorlaştırır. Fed, biri QE olan çeşitli yollarla piyasaya likidite enjekte etti.

Bu QE, bir önceki krizde küresel finansal erimenin önlenmesi için kullanılan araçlardır. Ancak ekonomi düzeldikçe, Fed fonları geri çekerken likidite genellikle azalır.

Fonların bu hareketi, Fed'in ekonomik faktörlere yanıt vermek için kullanılabilecek bir bilanço tutmasına izin vermektedir. Bu noktada, ciddi bir endişe, QE programındaki ani sıçramadır.

Geçtiğimiz on yıl boyunca süren boğa pek çok faktör tarafından körüklendi. Bununla birlikte, en açık olanlardan biri, Fed'in sunduğu likiditedir. Büyük fonlarla, bankalar, tüketiciler ve ulusal ekonomilerce harcanır.

Bu harcama ekonomik makineyi taşıdı, ancak Fed çantayı elinde tuttu. Fed bilançosu 870 milyar dolardan o yıllarda 4,5 trilyon doların üzerine çıktı.

Borç sorunu, faiz üretmesidir. Sonunda, Fed'den bile faiz geliyor. Faizi ödemek için Fed, likit fon kaynakları bulmalıdır. Başka bir deyişle, QE, QE'nin yarattığı sorunları kısır bir borç döngüsü olan çözüm yoluyla sunar.

Bitcoin Satın Al

Tabii ki, Bitcoin maksimalistleri cevabın basit olduğunu iddia ediyorlardı: "Bitcoin Satın Al". Ancak, böyle basit bir çözüm geçerli değildir. Küresel pazarın karşılaştığı karmaşıklıklar, merkez bankası kontrolünden bağımsız basit bir dijital para biriminden daha büyüktür.

Bununla birlikte, problemler aynı şeyleri uygulayarak kesinlikle çözülmeyecektir. Einstein'ın dediği gibi, deliliğin tanımı “aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek” tir.

Bitcoin tam bir çözüm olmayabilirken, borcun derinlerine inmek de cevap değildir. Fed bunun yerine uzun vadede sürdürülebilir hamleler yapmalıdır.

 


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ