Altın piyasası, ons başına 1.800 doların biraz üzerinde destek tutuyor

Fed Tutanaklarının Ardından Altın Fiyatlarında Son Durum

Altın piyasası, ons başına 1.800 doların biraz üzerinde destek tutuyor ve bazı komite üyelerinin merkez bankasının para politikasını beklenenden daha erken sıkılaştırma potansiyelini gördüğü tartışmasını vurgulayan Federal Rezerv tutanaklarına çok az tepki görüyor.

ABD ekonomisi COVID-19 pandemisinden toparlanmaya devam ederken, Federal Rezerv'in Haziran ayı para politikası toplantısının tutanakları, komiteden bazı iyimser tonlar yansıttı.

“Katılımcılar, tüketici harcamalarındaki güçlü kazanımların öncülüğünde ekonomik aktivitenin tarihsel olarak hızlı bir şekilde genişlediğini gözlemlediler. Tutanaklarda, katılımcıların büyük çoğunluğu, bu yılki reel GSYİH büyümesi tahminlerini Mart ayında sundukları tahminlere kıyasla revize etti ve bu yükseltmelerin başlıca nedenleri olarak daha güçlü tüketici talebi ve aşılama oranlarındaki iyileşmeleri gösterdi."

Tutanaklarda ayrıca toparlanmanın hızı nedeniyle bazı komite üyelerinin Federal Rezerv'in para politikasını sıkılaştırmaya başlayacağını ve tahvil alım programlarını beklenenden daha erken azaltacağını beklediği belirtildi.

Tutanaklarda, “Çeşitli katılımcılar, gelen veriler ışığında varlık alımlarının hızını düşürmeye başlama koşullarının önceki toplantılarda beklediklerinden biraz daha erken gerçekleşmesini beklediklerini belirttiler” denildi.

Altın fiyatının tepkisi

Altın piyasası, verilere ilk tepkide çok az hareket gören fiyatlar ile son dakikaları adım adım atıyor gibi görünüyor. Ağustos altın vadeli işlemleri en son, gün için %0,70 artışla 1,806,50 dolardan işlem gördü.

Merkez bankacıları arasında faiz oranlarını sıkılaştırmaya yönelik bir miktar destek olsa da, tutanaklar güçlü bir belirleyici hava sağlamadı çünkü birçok komite üyesi ekonomiye yönelik risklerin devam ettiğini de kaydetti.

“Bazı katılımcılar, gelen verileri temel ekonomik ivme hakkında daha az net bir sinyal olarak gördü ve Komite'nin işgücü piyasası ve enflasyonun gidişatını daha iyi bir şekilde değerlendirmek için önümüzdeki aylarda bilgi sahibi olacağına karar verdi. Sonuç olarak, bu katılımcıların birçoğu, Komite'nin hedeflere yönelik ilerlemeyi değerlendirmede ve varlık satın alma planlarındaki değişiklikleri duyururken sabırlı olması gerektiğini vurguladı."

Tutanaklar, ABD ekonomisine yönelik iki riskin tedarik zinciri sorunları ve artan işgücü sıkıntısı olduğuna dikkat çekti.

Enflasyon baskılarına bakıldığında, Federal Rezerv yükselen fiyat baskılarını “geçici” olarak görmeye devam ediyor. Ancak, duygular değişmeye başlıyor.

Tutanaklarda, "İleriye bakıldığında, katılımcılar genellikle bu geçici faktörlerin etkisinin ortadan kalkmasıyla enflasyonun gevşemesini beklediler, ancak bazı katılımcılar tedarik zinciri kısıtlamalarının ve girdi kıtlığının fiyatlar üzerinde gelecek yıla yukarı yönlü baskı yapacağını tahmin ettiklerini belirttiler."  ifadesine yer verildi.

Tutanaklarda, "Birkaç katılımcı, yüksek enflasyon okumalarının devam etmesi halinde uzun vadeli enflasyon beklentilerinin uygun olmayan seviyelere yükselebileceğine dair endişelerini dile getirdi" denildi.

CIBC kıdemli ekonomisti Katherine Judge, tutanakların para politikası söz konusu olduğunda ABD merkez bankasının ne kadar bölücü olduğunu gösterdiğini söyledi. Ancak, ekonomik toparlanma ilerledikçe bir fikir birliğinin büyümesini beklediğini de sözlerine ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ