Libra Gibi Kripto Paralar Güvenceler Olmadan 'Tüketicileri Riske Sokabilir'

Fed Üyesinden Çarpıcı Açıklama: Libra Gibi Kripto Paralar Güvenceler Olmadan

ABD Federal Rezerv yönetim kurulu üyesi Lael Brainard Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Facebook’un Kripto Para Birimi Libra’nın global bir stablecoin olarak lanse edilmeden önce “temel bir yasal ve düzenleyici zorluklar setinin” üstesinden gelmesi gerektiğini söyledi.

Brainard’ın bir Frankfurt konferansı için yaptığı taslak açıklamalara göre, Gemini ve Paxos dahil olmak üzere, daha küçük bir ölçekte çıkarılan stablecoinler zaten var. Ancak, Libra ile ilgili riskler, projenin önerilen ölçeği ve benimseme hızı ile sosyal medya devi Facebook'un baş destekçisi nedeniyle özellikle yüksek durumda.

Brainard dünya nüfusunun neredeyse üçte birinin Facebook'ta aktif kullanıcılar olduğunu ve Libra’nın potansiyel olarak kabul edilmesinin küresel ödeme sistemini temelde değiştireceğini ifade ediyor ve şöyle diyor:

“Küresel ölçekte Stablecoin ağları, paranın hangi formda alınabileceği, kimlerin veya nelerin çıkarılabileceği ve ödemelerin nasıl kaydedilebileceği ve çözülebileceği hakkındaki soruları gözden geçirmemize yol açıyor.”

Brainard, Libra’nın destekçileri önerilen kripto para biriminin temel özelliklerini açıklamadan önce, kesin risk seviyesinin bilinmediğini vurguladı.

Örneğin, Libra’nın bir varlığa bağlı olup olmadığını, izin verilen veya izinsiz bir ağda çalışıp çalışmayacağını ve hedef kullanıcılarının ticari bankalar mı yoksa düzenli tüketiciler mi olacağını ele almaları gerekiyor. Bu sorular, Libra'nın tüketicinin korunmasının yanı sıra kara para aklama ve terör finansmanı söz konusu olduğunda pratik uygulamalarını belirlemek için de çok önemli.

Brainard, “Gerekli korumalar olmadan, global ölçekte stablecoin ağları tüketicileri riske sokabilir.” Kripto para birimleri zaten finansal sistem için bir dizi risk oluşturuyor ve bunlar genel kullanım için yaygın olarak kabul edilen bir stablecoin ile daha da büyüyebilir.” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ