Amerika Birleşik Devletleri Federal Reserve’in bir yönetim kurulu üyesi, Bitcoin’i (BTC) kullanan dört kişiden birinin suçlu olduğuna inanıyor gibi görünüyor.

FED Yetkilisinden Çarpıcı Açıklama: Bitcoin İşlemlerinin Yarısı Yasadışı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yürütme kurulu üyesi olan Benoît Coeuré'yi onurlandıran bir panelde Lael Brainard, kripto para birimleri tarafından algılanan risklerin altını çizdi.

Brainard: Kripto Alım Satımı Güvenlik Sorunu

Almanya'nın Frankfurt kentinde “Para Politikası: Gelecek Zorluklar” etkinliğinin bir bölümünü oluşturan panelde konuşan yetkili, Bitcoin'in yasadışı faaliyetlerde kullanımına vurgu yapıyor.

Bu yılın başından itibaren akademik bir çalışmayı aktaran Brainard'a göre, Bitcoin hala önemli bir kötü niyetli kullanıcı tabanı içeriyor. Konuşmasında Brainard şu vurguyu yapıyor:

“En popüler borsaların sadece üçte biri kimlik doğrulaması ve para yatırma veya para çekme işlemi için adres kanıtı gerektiriyor. Bu çok endişe verici, çünkü birçok çalışma kripto para birimlerinin önemli miktarda yasadışı faaliyeti destekledikleri sonucuna varıyor.”

Devam eden, Brainard, tüm Bitcoin işlemlerinin % 50'sinin bir şekilde yasalara aykırı olarak yapıldığını ifade ediyor ve ekliyor:

“Bir çalışma, örneğin, yaklaşık dörtte bir bitcoin kullanıcısı ve bitcoin işlemlerinin yaklaşık yarısının yasadışı faaliyetlerle ilişkili olduğunu tahmin ediyor”

Hesaplanamaz Hesaplama

Konuşmanın ağır tonu, Bitcoin’in gerçek dünya kullanımı konusundaki yanlış anlama denizine katkıda bulunuyor. İşlemlerle ilgili çalışmalar düzenli olarak farklı sonuçlar ortaya koymaktadır. Zira fiat para gerçek suçlular açısından kripto paralara göre daha çok kullanılmaktadır.

Bir kullanıcı sonsuz sayıda adresi kontrol edebildiği için, kaç kişinin Bitcoin kullandığını belirten diğer zorluklar da yatmaktadır.

Konuşma, Avrupa Birliğinde yürürlüğe giren yeni kripto para birimi düzenlemelerinin yaygınlaştırılmasından önce geldi. Coeuré, daha önce “finansal krizin kötü doğası” olarak nitelendirdiği özellikle Bitcoin için çok eleştirel olmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ