Üst düzey bir ABD federal yetkilisi, Facebook’un Libra’sıyla ilgili olarak, Federal Reserve’in (Fed) elini hızlı tutmasını ve kendi gerçek zamanlı ödeme sistemini başlatması gerektiğini vurguladı.

FED Yöneticisinden Çarpıcı Açıklama: "FED Libra

Üst düzey bir ABD federal yetkilisi, Facebook’un Libra’sıyla ilgili olarak, Federal Reserve’in (Fed) elini hızlı tutmasını ve kendi gerçek zamanlı ödeme sistemini başlatması gerektiğini vurguladı.

7 Ocak’ta Federal Rezerv Yönetim Kurulu’na gönderilen bir mektupta, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun bir görevlisi olan Rohit Chopra, merkez bankasının 24 saat boyunca yeni ve tam zamanlı yeni bir teklif alma önerisi olan ve “FedNow Service” olarak adlandırılan ödeme sistemini desteklediğini belirtti.

Potansiyel Bir “Gölge Küresel Merkez Bankası”

Komisyon Üyesi Chopra, mektubunda, merkez bankasının gözetimine yönelik yeni tehditleri önlemek için hızlı davranması gerektiğini - bunun “müstakbel bir özel megabank tekeli” himayesinde mi yoksa Facebook gibi özel sektörün elinde mi olacağına dair bir görüş beyan ediyor ve şöyle diyor:

“Wall Street ve Silikon Vadisi'ndeki büyük özel şirketler, kritik altyapıların kontrolü yoluyla pazar güçlerinden yararlanmaya çalıştıklarından, Kurulun bu teklifi hızlı bir şekilde uygulaması her zamankinden daha önemli.”

Daha önce bildirildiği üzere, en azından 2018'den bu yana gündemde olan FedNow Service, bu Ağustos ayında yapılan bir duyuruda, yeni bir 365 gün 7/24 gerçek zamanlı ödeme ve takas hizmeti olarak tanımlandı.

Hizmetin hem kurumsal kullanım hem de genel halk için sağlanabileceği ve tüketicilerin fonlarını daha esnek bir şekilde yönetmelerini ve geleneksel bankacılık saatleri dışındaki zamana duyarlı ödemeleri tamamlamalarını sağlamayı amaçladıkları bildiriliyor.

Komisyon Üyesi Chopra’nın mektubu, federal yetkililerin çek, banka havalesi ve otomatik takas (ACH) sistemini denetlemesiyle, Fed’in ödemeleri kontrol etmedeki kaygılarının belirtisi aynı zamanda.

Chopra’nın mektubu “Elektronik ödeme sistemimiz üzerindeki özel bir megabank tekeli”nin potansiyel olarak “piyasalardaki yenilikçiliği baskıladığı ve teşvikleri bozduğunu” belirtirken, hem Fed Başkanı Jerome Powell'ın hem de Başkan Lael Brainard'ın risklerin doğası konusundaki endişelerini paylaştığını yazıyor.

“Libra projesiyle ortaya çıkan risklerin ele alınması zaman alacak. Ancak Libra’nın nihai kaderi ne olursa olsun, teklifin ortaya çıkışı, gerçek zamanlı ödemelerin iştahını ve Federal Reserve’in müdahalesinin aciliyetini vurgulamakta.”

Kaygıların Bir Yansıması

Bildirildiği üzere, Libra, bu Haziran ayındaki açılışından bu yana dünya çapındaki düzenleyicilerden büyük bir olumsuz tepki ile karşı karşıya kaldı ve Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in ABD Kongresi nezdinde düzenleyiciler ve milletvekillerin önünde altı saatlik bir oturumda görüşme yapmasıyla sonuçlandı.

Komisyon Üyesi Chopra'nın mektubunda atıfta bulunduğu Başkan Lael Brainard, Libra’nın, tokenlerin altında yatan varlıklar ve genel olarak sisteme ilişkin haklarındaki açıklık eksikliği nedeniyle tüketicilere risk oluşturabileceğini savunuyor.

Brainard ayrıca, “yetkililerin gözetim ve durdurulan likidite sağlama ve sınır ötesi işbirliği yapma yeteneğini çevreleyen potansiyel belirsizliği” öne sürerek veri güvenliği ve gizlilik risklerine de işaret ediyor.

Başkan Powell ise, Libra’nın 2,7 milyar kullanıcısı olması koşuluyla ortalamanın üzerinde standartları, düzenleyici ve denetleyici beklentileri yerine getirmesi gerektiğini vurguluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ