ABD Federal Reserve, finansal istikrar hakkındaki son raporunda, stablecoinlerin yeni bir değişim ortamı sağlayabileceğini söyledi.

FED

ABD Federal Reserve, finansal istikrar hakkındaki son raporunda, stablecoinlerin yeni bir değişim ortamı sağlayabileceğini söyledi. Dolar kaynaklı kripto para birimleri, mevcut ödeme sistemlerine bir tamamlayıcı olabilir. FED kripto para birimlerinin isimlerini açıklamadı.

ABD Merkez Bankası, Stablecoin Düzenlemelerine Vurgu Yapıyor

Fed, stablecoin düzenlemeleri konusunda güçlü bir noktaya değindi. Raporda, kötü tasarlanmış bir stablecoinin finansal istikrar için risk oluşturabileceği belirtiliyor. Ayrıca, etkin bir geri ödeme, uzlaştırma ve risk yönetimi olmadan, stablecoinlerin “güven kaybına” ve kitlesel tasfiyeye yol açabileceğini, çeşitli yollarla ekonomik aktiviteye zarar verebileceğini belirtiyor.

Raporda, stablecoin verenlerin, operatörlerin ve aracıların düzenlemelere uyması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Fed Yasadışı Faaliyetler İçin Stablecoin Kullanımı Konusunda Uyardı.

FED raporunda, eğer doğru şekilde düzenlenmezse, stablecoinlerin istenmeyen sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarıyor. Ayrıca, stablecoin operatörlerinin kara para aklama, terörizm ve politikalarıyla ilgili diğer cezai faaliyetlerden korunmaları gerektiğini de belirtiyor.

Rezerv ayrıca, gelecek yasal stablecoinlerin çekirdek yasal ve düzenleyici maddelere hitap etmesini sağlamak için diğer yasal düzenleyicilerle birlikte çalıştığını bildirdi. Daha önce, ABD Federal Rezerv bir CBDC düşündüğünü açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ