Bu yazımızda sizlere Federal Open Market Committee (FOMC) Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

"Para politikası" terimi, ulusal ekonomik hedeflerin desteklenmesine yardımcı olmak için paranın ve kredinin mevcudiyetini ve maliyetini etkilemek üzere Federal Rezerv gibi bir merkez bankası tarafından üstlenilen eylemleri ifade eder. 1913 Federal Rezerv Yasası, Federal Rezerv'e para politikasını belirleme sorumluluğu verdi.

Federal Rezerv, para politikasının üç aracını kontrol eder: Açık piyasa işlemleri, iskonto oranı ve zorunlu karşılıklar. Federal Rezerv Sistemi Guvernörler Kurulu iskonto oranı ve zorunlu karşılıklardan, Federal Açık Piyasa Komitesi ise açık piyasa işlemlerinden sorumludur. Federal Rezerv, üç aracı kullanarak, mevduat kurumlarının Federal Rezerv Bankalarında tuttuğu bakiyelere olan talebi ve arzı etkiler ve bu şekilde federal fon oranını değiştirir. Federal fon oranı, mevduat kurumlarının Federal Rezerv'deki bakiyelerini bir gecede diğer mevduat kurumlarına ödünç verdiği faiz oranıdır.

Alım-Satım Şenliğine katılmak için ByBit Hesabınızı Bu linkten açabilirsiniz.  Bu bağlantı ile kaydolduğunuzda ve işlem yaptığınızda 100 $'a kadar Bonus kazanın!

Federal fon oranındaki değişiklikler, diğer kısa vadeli faiz oranlarını, döviz kurlarını, uzun vadeli faiz oranlarını, para ve kredi miktarını, çıktı ve mal ve hizmetlerin fiyatları ve nihayetinde istihdam da dahil olmak üzere bir dizi ekonomik değişkeni etkileyen bir olaylar zincirini tetikler.

FOMC nedir? Yapısı nasıldır?

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) on iki üyeden oluşur - Federal Rezerv Sistemi Guvernörler Kurulu'nun yedi üyesi; New York Merkez Bankası başkanı ve dönüşümlü olarak bir yıllık dönemler için görev yapan kalan on bir Rezerv Bankası başkanından dördü. Dönen koltuklar, her gruptan bir Banka başkanı olmak üzere aşağıdaki dört Banka grubundan doldurulur: Boston, Philadelphia ve Richmond; Cleveland ve Şikago; Atlanta, St. Louis ve Dallas; ve Minneapolis, Kansas City ve San Francisco. Oy hakkı olmayan Rezerv Bankası başkanları, Komite toplantılarına katılır, tartışmalara katılır ve Komite'nin ekonomi ve politika seçenekleri değerlendirmesine katkıda bulunur.

FOMC, yılda sekiz düzenli olarak planlanmış toplantı düzenler. Kurul, bu toplantılarda ekonomik ve finansal koşulları gözden geçirmekte, para politikasının uygun duruşunu belirlemekte ve uzun vadeli fiyat istikrarı ve sürdürülebilir ekonomik büyüme hedeflerine yönelik riskleri değerlendirmektedir.

2023 Komite Üyeleri

 • Jerome H. Powell, Guvernörler Kurulu, Başkan
 • John C. Williams, New York, Başkan Yardımcısı
 • Michael S. Barr, Yönetim Kurulu Üyesi
 • Michelle W. Bowman, Yönetim Kurulu Üyesi
 • Lisa D. Cook, Yönetim Kurulu Üyesi
 • Austan D. Goolsbee, Şikago
 • Patrick Harker, Philadelphia
 • Philip N. Jefferson, Yönetim Kurulu Üyesi
 • Neel Kashkari, Minneapolis
 • Lorie K. Logan, Dallas
 • Christopher J. Waller, Yönetim Kurulu Üyesi
Yedek Üyeler
 • Thomas I. Barkin, Richmond
 • Raphael W. Bostic, Atlanta
 • Mary C. Daly, San Francisco
 • Loretta J. Mester, Cleveland
 • Sushmita Shukla, Birinci Başkan Yardımcısı, New York

FOMC ne zaman toplanır?

FOMC, yaklaşık altı haftada bir olmak üzere yılda sekiz toplantı planlar. Komite, ekonomik ve mali gelişmeleri gözden geçirmek üzere gerekli gördüğü hallerde olağandışı toplantılar da yapabilir. FOMC, her olağan toplantının ardından Komite'nin ekonomik görünümünü ve o toplantıdaki politika kararını özetleyen bir politika beyanı yayınlar. Başkan, her FOMC toplantısından sonra FOMC'nin politika kararlarını tartışmak ve bu kararlar için konuları sunmak üzere bir basın brifingi düzenler. Başkan ayrıca, her çeyrekte planlanan son FOMC toplantısını takiben düzenlenen basın toplantısında, her bir FOMC katılımcısı tarafından dört kez sunulan ekonomik projeksiyonları tartışır. Her bir FOMC toplantısının tutanaklarının tamamı, her olağan toplantının bitiminden üç hafta sonra yayınlanır ve FOMC toplantılarının tam tutanakları, toplantıdan beş yıl sonra yayınlanır.

Yasa gereği, Federal Rezerv, maksimum istihdam ve istikrarlı fiyatlara yönelik makroekonomik hedeflerine ulaşmak için para politikasını yürütür. Genellikle FOMC, ekonomik görünümdeki değişikliklere yanıt olarak kısa vadeli faiz oranlarının seviyesini ayarlayarak politika yürütür. 2008'den bu yana FOMC, daha uzun vadeli faiz oranlarını düşürmek ve böylece finansal koşulları iyileştirmek ve böylece ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla bir politika aracı olarak federal kurumlar tarafından ihraç edilen veya garanti edilen büyük ölçekli Hazine menkul kıymetleri ve menkul kıymet alımlarını da kullandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ