ABD Federal Rezervi, COVID-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik yavaşlama ile mücadele için sonsuz bir varlık alım programı açıkladı.

Federal Reserve’in Sonsuz Varlık Alımı, Kripto Para Piyasasına İlgi Çekebilir

ABD Federal Rezervi, COVID-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik yavaşlama ile mücadele için sonsuz bir varlık alım programı açıkladı.

Ancak bu, Fed'in piyasada yeni bir para birimi doldurabileceğinden ve doların alım gücünde daha fazla düşüşe yol açacağı korkusuna yol açtı. Sonuç olarak, geleneksel olarak güvenli bir liman varlığı olarak kabul edilen tüm uzun vadeli hazine bonolarının getirileri çöktü. Bu, yatırımcılar daha iyi yatırım alternatifleri aradıkça yatırımcının daha geniş kripto para piyasasına olan ilgisini yeniden canlandırabilir.

İki yıllık, beş yıllık ve 10 yıllık ABD Hazine bonolarının getirileri, Fed'in 23 Mart 2020'deki sonsuz varlık alım çılgınlığının aniden açıklanmasının ardından çöktü. Panik halindeki  yatırımcılar sermayelerini kısa vadeye taşımak için uzun vadeli tahvil sattılar. Daha kısa vadeli tahviller, likt nitelikleri nedeniyle daha nakit benzeri olarak kabul edilmektedir.

ABD Hazine Uzun Vadeli Tahvillerin Getirisi Düştü

Tüm uzun vadeli ABD Hazine bonolarının getirileri, Fed'in malları satın almasından sonra ağır bir düzeltmeden geçti. ABD 10 yıllık Hazine bonosu getirisi, Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta faiz indirimi açıkladığında 1'in altına düştü. Ardından, yatırımcı sermayesi kısa vadeli tahvil ve borç gibi daha likit varlıklara aktığı için Pazartesi günkü açıklamanın ardından 0.8'in altına düştü.

2008 ekonomik krizi sırasında da benzer yatırımcı davranışları gözlemlenmiş, sermayenin hisse senedi piyasasından devlet destekli tahvillere taşınması söz konusudur. Hazine bonosu tarafından ihraç edilen hazine bonoları en güvenli yatırım seçeneği olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda en düşük faiz oranlarından bazılarını sunar.

Kriz sırasında, birçok yatırımcı merkez bankası destekli tahvil almak için koştu. Bununla birlikte, tahvillere olan büyük talep, aşırı satılmalarına neden oldu. Bu faktör, uzlaşmacı bir para politikası ile birleştiğinde, ucuz kredi kolayca kullanılabildiği için tahvil getirilerini düşük tutmuştur.

2008-2017 yılları arasında ABD Hazinesi, İngiltere, Almanya ve Japon Hükümeti tarafından ihraç edilen 10 yıllık bonoların getirisinde de istikrarlı bir düşüş yaşandı.

Federal Rezerv, Tedbir Türlerini Açıkladı

Bu varlık satın alma çılgınlığı, Fed'in açık piyasadan yatırım dereceli menkul kıymetler satın alma, kurumsal ve borç bonoları satın alma kararını izler. İkincisi, Federal Rezerv'in 106 yıllık tarihinde bir ilktir.

Küçük işletmeler ve haneler ekonomik yavaşlamadan ciddi şekilde etkilenmiştir. 17 Mart 2020'de Federal Rezerv Kurulu kredi akışını desteklemek için bir Ticari Kağıt Fonlama Tesisi (CPFF) kurulacağını duyurdu. Aynı hafta, Federal Rezerv faiz oranlarında yüzde 0,1'lik bir düşüş açıkladı ve kıyaslama oranını yüzde 0 ila 0,25'e düşürdü. Ayrıca borç verme piyasasındaki likiditeyi korumak için 700 milyar dolarlık varlık alım planını açıkladı.

Federal Rezerv Yeni Para Basıyor

2008-09 küresel durgunluğunun izlerinden hala taze kalan Federal Rezerv, ekonomiyi bir arada tutmak için uğraştığı için hiç taş bırakmadı. Dünyanın en güçlü Merkez bankası zaten 2 trilyon dolarlık bir varlık satın alma programı uygulamaya koydu ve yavaşlama ile mücadele etmek için daha fazla fon verdi. Jerome Powell liderliğindeki Federal Rezerv, sınırsız devlet borcu ve tahvili, belediye ve kurumsal tahvil ve ipoteğe dayalı menkul kıymet satın aldığını açıkladı.

100 baz puan indirimi ve en son sonsuz varlık alım programı ile başlayan Federal Rezerv, bir önceki ekonomik kriz sırasında yapılan hataları tekrarlamayacağını göstermiştir. Ulusal hazine üzerinde başka bir ekonomik yavaşlama yükü getirdiği için incelenmek istemiyor ve bu konuda zaten önemli adımlar attı. Amerikan ekonomisinin ekonomik faaliyette uzun süreli daralma aşamasına girmemesini sağlamak için daha agresif bir duruş benimseyebileceğine dair işaretler göstermiştir.

Buradaki en büyük soru, Fed'in bu sonsuz varlık alımını nasıl karşılayabileceğidir. Bir röportajda, Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari, Federal Rezerv'in elinde 'sonsuz' nakit olduğunu belirtti.

Bitcoin ve Kıymetli Madenler Fiyat Artışına Tanık Olabilir

'Sonsuz' fiat para arzı, kripto para varlık sınıfının geleneksel Merkez bankası destekli ekonomilerden daha üstün olduğu düşünülmesinin en önemli nedenleri olmaya devam ediyor. Bitcoin gibi dijital para birimleri miktar olarak sınırlıdır ve dolaşımda yalnızca sabit sayıda birim olabilir.

 Fed'in ekonomik teşvikinin en büyük etkilerinden biri enflasyondaki hızlı yükseliş olacak. Ne zaman yeni teklif yazdırılırsa, satın alma gücünün düşmesine neden olur. Sonuç olarak, açık pazardaki mal ve hizmetler zamanla daha pahalı hale gelir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ