ABD Federal Rezervi, kendi Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) çıkaracağını bilmiyor,

ABD Federal Rezervi, kendi Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) çıkaracağını bilmiyor, Federal Rezerv Kurulu Başkanı Lael Brainard Cuma günü böyle bir dijital para birimi geliştirmeye başlamak için çeşitli nedenleri vurguladı. Brainard, New York'taki ABD Para Politikası Forumu'nda bir konuşma yaparken bu yorumları yaptı. Yönetici, bir ABD CBDC'sinin finansal istikrarı artırabileceğini belirtti.

Uluslararası Ödemelerde Dolar Çok Baskın

Brainard ayrıca ABD dolarının uluslararası ödemelerde çok baskın olduğunu kaydetti. ABD'nin bir CBDC başlatması gerektiğini vurguladı. Ancak, yapmazlarsa, para biriminin her zaman sağladığı şey olan, hükümet destekli güvenli bir yerleşim varlığına erişimi kaybedecekleri konusunda uyardı. Başka bir deyişle Brainard, ABD CBDC'sinin ABD dolarının uluslararası piyasalardaki önemini korumasını sağlamada önemli bir rol oynayabileceğini kabul etti.

Brainard “Federal Rezerv de dahil olmak üzere politika yapıcıların ödeme sisteminin geleceğini planlamaları ve istikrarı korurken yeni teknolojilerin potansiyel faydalarını öne çıkarmak için tüm olası seçenekleri göz önünde bulundurmaları çok önemlidir. Bir ABD CBDC'si, dünyanın dört bir yanında doları kullanan insanların dijital finansal sistemde işlem yapmak ve iş yapmak için ABD para biriminin gücüne ve güvenliğine güvenmeye devam etmelerini sağlamanın potansiyel bir yolu olabilir, "dedi .

Federal Rezerv Politika Yapıcıları Hala Bir CBDC İhtiyacı Konusunda Bölünmüş Durumda

Fed politika yapıcıları, dünyanın dört bir yanındaki diğer birçok merkez bankasının ulusal dijital para birimlerini piyasaya sürme planlarına devam etmesine rağmen, hala ulusal bir dijital para birimine duyulan ihtiyaç konusunda bölünmüş durumda. Brainard, CBDC lansmanının destekçisi olarak ortaya çıktı. Sadece benimseme iddiaları yerine ABD CBDC'sinin potansiyel etkisini dikkate alma gereğini vurguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ