Federal Reserve bilançosu hiç olmadığı kadar hızlı büyüyor. Hızlı bir matematikle, Fed'in dakikada 60 milyon dolar bastığı görülüyor.

Federal Rezerv Şimdi Dakikada 60 Milyon Dolar Basıyor

Federal Reserve bilançosu hiç olmadığı kadar hızlı büyüyor. Hızlı bir matematikle, Fed'in dakikada 60 milyon dolar bastığı görülüyor.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde ABD Federal Rezervi, finansal piyasaları canlı tutmak için sınırsız parasal genişleme kararı aldı. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'nin yakın zamanda bir medya röportajında söylediği gibi, “sonsuz miktarda nakit” var. Kuşkusuz Fed, rekor rakamlara daha fazla para basmak suretiyle bunu doğrulamaktadır.

Fed'in ne kadar hızlı bir şekilde daha fazla dolar bastığını yazdırdığını anlamak, sayıları parçalamaya yardımcı oluyor.

Geçen hafta, Fed’in bilançosu 586.1 milyar $ artarak toplamını 5.24 trilyon $ rekor seviyeye çıkardı. Bu günde yaklaşık 84 milyar dolar ve dakikada 60 milyon dolar para basmak anlamına geliyor.

Dakikada basılan 60 milyon dolardan normal insanların bunun sadece çok küçük bir kısmını göreceği unutulmamalı.

Fed, Piyasaları Canlı Tutmaya Çalışıyor

Federal Rezerv, küresel krizde benzeri görülmemiş önlemler alıyor. Bu hafta Fed, 'sınırsız QE' önlemleri alacağını açıkladı. Dahası, tüm ABD bankalarının artık bakiyelerinde rezervleri için sıfır gereksinimi var. Kriz ilk olarak, piyasalar bu ayın başlarında rekor sürede tüm zamanların en yüksek seviyelerinden ayı piyasasına geçtiğinde belirginleşti.

Fed'in yeni dolar baskısı bu krizden önce yükselmeye başlamıştı. Fed 2008'den beri doların para arzını iki katına çıkardı. Şimdi, bu rakam rekor seviyelerin kat be kat üstünde.

Sonuçta, bu günlük Amerikalıların satın alma gücüne ciddi zarar verecektir. Başka bir deyişle, küresel ekonomi normal üretim seviyesine döndüğünde gündelik insanlara görünür olacak 'görünmez maliyetler' sunacak.

 Sonuçta, altın gibi güvenli limanlar için durum daha kolay olacaktır. Bununla birlikte, aynı zamanda kripto para birimlerinin dünya ekonomisine alternatif bir değer anlayışı sağladığı blok zinciri sektörü için bir açılış vesilesi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ