Federal Rezerv Başkanı Michelle Bowman, enflasyon önemli ölçüde düşme yolunda girene kadar devam eden 75 baz puanlık faiz artırımlarını desteklediğini söyledi.

Federal Rezerv Valisi,

Fed'in Faiz Artışları, Enflasyon, Kripto Düzenlemesi Üzerine Bowman

Federal Rezerv Başkanı Michelle W. Bowman, Kansas Bankacılar Birliği sponsorluğunda düzenlenen 2022 CEO ve Üst Yönetim Zirvesi'nde Cumartesi günü yaptığı konuşmada ABD ekonomisini ve Fed'in enflasyonla mücadele çabalarını tartıştı.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Temmuz toplantısında federal fon oranını 75 baz puan artırma kararına atıfta bulunarak, artışa desteğini ve FOMC'nin “gelecek toplantılarda devam eden artışların uygun olacağı” görüşünü dile getirdi.

Fed başkanı, "enflasyon önemli ölçüde düşmek için tutarlı bir yolda olana kadar devam eden artışlara" desteğini vurgulayarak şu görüşte bulundu:

Benim görüşüm, enflasyonun istikrarlı, anlamlı ve kalıcı bir şekilde düştüğünü görene kadar benzer büyüklükteki artışların masada olması gerektiğidir.

Bowman daha sonra 75 baz puanlık faiz artırımlarını destekleme kararını açıkladı.

Enflasyonun Haziran ayında tırmanmaya devam ettiğini ve tüketici fiyat endeksi ile ölçülen %9,1'e ulaştığını kaydetti. “Bu, endişe verici bir başka yüksek okuma ve birçok tahmincinin enflasyonun yılın başlarında zirveye ulaştığı beklentisine rağmen 40 yıllık bir rekor daha kırdı” dedi. “Bu beklentiyi destekleyen somut göstergelerin” eksikliğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Görünüme enflasyon baskılarının hafifletilmesini dahil etmeden önce bu düşüşün açık kanıtlarını görmem gerekecek.

Daha sonra, “Çin'in Covid sınırlama politikaları, kısıtlı konut arzı, Ukrayna'da devam eden çatışma, mali teşvik ve yerel enerji üretimi üzerindeki kısıtlamalar ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere tedarik zinciri sorunları” gibi aşırı enflasyonun altında yatan bazı nedenleri özetledi.

Artan gıda, konut ve enerji fiyatlarının Amerikalıları olumsuz etkilediğini belirterek, "Enflasyonu %2 hedefimize döndürmede başarılı olana kadar para politikası araçlarımızı kullanmaya devam etmemiz kesinlikle kritik" dedi. Bowman, Federal Rezerv'in Kongre tarafından zorunlu kılındığı üzere enflasyonu %2'ye düşürme görevi olduğunu yineledi.

Fed başkanı ayrıca, işletmelerin girdiler için artan ve değişken fiyatlar yoluyla yüksek enflasyondan muzdarip olduğuna da dikkat çekti. Yüksek akaryakıt fiyatları ve motorlu araç fiyatlarından kaynaklanan enflasyon riskinin devam etmesiyle birlikte yakın gelecekte kiralarda herhangi bir düşüş beklemediğini belirterek, şu uyarıda bulundu:

Gıda, konut, yakıt ve taşıtlar dahil olmak üzere ihtiyaçlar için önümüzdeki yıl önemli bir yüksek enflasyon riski görüyorum.

Bowman, Rusya-Ukrayna çatışmasının devam etmesini de umarak, tarım ürünlerindeki nakliye kesintilerinin ve Rusya'dan gelen enerji arzı üzerindeki sınırlamaların etkilerinin önemli bir sorun olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Vali Bowman, konuşmasında kripto para düzenlemesinden de bahsetti ve şunları söyledi:

Daha fazla düzenleyici netlikten yararlanabilecek başka bir alan, sabit paralar ve kripto varlıkları dahil olmak üzere dijital varlıklardır.

Federal Rezerv valisi, “Bazı bankalar, saklama, kripto teminatı ile kredi verme ve bu varlıkların müşterileri için alım satımını kolaylaştırma dahil olmak üzere bir dizi kripto faaliyetine genişlemeyi düşünüyor” dedi. “Açık bir rehberliğin yokluğunda, bankalar birincil düzenleyicilerine danışmalı ve bu tür faaliyetlerde müşterilerle etkileşime girerken dikkatli olmalıdır.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ