Federal Rezerv bilançosunu rekor bir hızda genişletiyor - 2008 Büyük Durgunluk döneminde görülenden çok daha fazla şimdi.

Federal Rezerv bilançosunu rekor bir hızda genişletiyor - 2008 Büyük Durgunluk döneminde görülenden çok daha fazla şimdi.

Federal Rezerv varlık satın alıyor ve bilançosu özellikle son iki ayda hızla büyüyor. Şu anda, Fed günlük 41 milyar dolarlık varlık satın alıyor ve dünyadaki merkez bankaları liderliğini takip ediyor.

Bir analiste göre, bunun ekonomik etkisi açık: enflasyon geliyor.

Fed'in Satın Alma Çılgınlığı

Fed'in bilançosundaki mevcut ani artış Mart ayından bu yana yavaşlamadı. Aslında, sadece hızlandı - ve sonuçları daha önce gördüğümüzden farklı olarak enflasyon olabilir. Quantum Economics'in kurucusu analist Mati Greenspan'ın (@MatiGreenspan) takipçilerine son zamanlarda söyledikleri buydu.

Durum o kadar görülmemiş ki, mevcut bilanço 2008 Büyük Durgunluk döneminde gördüğümüzden çok daha hızlı büyüyor.

Aşağıda gösterildiği gibi, gri bölge en son durgunluktu. O zamandan beri, Fed'in bilançosu istikrarlı bir artış gösterdi. Bu tek başına endişe verici, ancak son iki ay içinde gerçekten artış gösterdi.


Kripto para birimlerine inanıyorsanız, bu resimde yanlış olan şey muhtemelen zaten açık. Mart ayı sonlarında, Federal Rezerv'in dakikada 60 milyon dolar bastığı ifade edilmişti. O zamandan beri, bu sayı Fed'in satın alma çılgınlığı ve birçok 'teşvik' çabasının ortasında daha da arttı.

Ancak bu kaygılara rağmen enflasyon henüz gerçekleşmedi. Dolar aslında her zamankinden daha güçlü. Şimdilik gerçek kriz deflasyonist görünmekte.

Enflasyon mu, Deflasyon mu?

Korku kısa vadede derinleşen bir deflasyonist spiral göreceğiz. Düşük talebin neden olduğu küresel fiyatların düşmesi nedeniyle, işletmeler kârlı kalmaya çalışıyor. Son zamanlarda bunun sonuçlarını gördük: petrol fiyatında küresel bir çöküş.

Şimdilik, çoğu iktisatçı enflasyon konusunda endişeli değil. Ancak, bazılarına göre, olmalı. Enflasyon dönemleri genellikle deflasyondan sonra gelebilir ve her şey Fed'in bu mevcut krize nasıl tepki verdiğine bağlıdır.

Konuyla ilgili düşünceleri için Mati Greenspan'a kısa vadede derinleşen deflasyon olacağını söyledi. Ancak işler 'normale dönmeye' başladığında, Fed'in eylemleri muhtemelen ciddi enflasyon sorunları için bir katalizör olacaktır.

“Kilitlenme sırasında, mallara olan talebin düşük olduğu bir dönemdeyiz. Ancak bir kez daha hareket etmeye ve bir şeyler satın almaya başladığımızda, yaratılan para kaybolmaz. ”

 Öyleyse Fed'in satın alma çılgınlığı ve para basımı enflasyona yol açacak mı? Kısa vadede, deflasyonist korkular baskın olmaya devam edecektir. Ancak, bir sonraki adım fiat para birimlerini nasıl gördüğümüzü sarsabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ