Yetkililer, yeni kripto vergi politikasının geçirilmesi halinde Rusya'nın bir milyar ABD doları kadar vergi geliri toplayabileceğini tahmin ediyor.

Yetkililer, yeni kripto vergi politikasının geçirilmesi halinde Rusya'nın bir milyar ABD doları kadar vergi geliri toplayabileceğini tahmin ediyor. Rusya'nın kripto topluluğu, ülkenin Maliye Bakanlığı ile Rusya Merkez Bankası (CBR) arasında büyük bir soğukluğa tanık oluyor.

Yeni 'kripto düzenleme' politikası, Rus kripto topluluklarının izlemesi zorunlu hale geldi. Ayrıca, kripto para birimleri bir başka önemli mevzuat değişikliği ile vergilendirilebilir bir varlık haline geldi.

Devlet Duma'nın finansal piyasalar komitesi başkanı Anatoly Aksakov, kripto para birimlerinin federal vergi yasasıyla ilgili değişikliklerin yaz parlamento oturumunun sonunda geçmesinin beklendiğini söyledi.

Ayrıca, hükümet yetkilileri yılda 6.000.000 Rubleyi (8000$) aşan işlemleri rapor etmelidir. Bu kadar büyük işlemleri bildirmezlerse, 'bildirmeme cezası' olarak %40'a varan vergi tahsil edilecektir.

Rusya'nın devam eden jeopolitik krizi nedeniyle, Aksakov'un da belirttiği gibi kripto düzenlemeleri bir süredir tutuluyor. Duma'nın acil görev gücü, bir "kriz karşıtı" politika hazırlıyor.

CBR ve Maliye Bakanlığı arasındaki düzenleyici çerçeve, bu yeni kripto politikası değişikliğinin kaderini belirledi. CBR, kripto ticareti ve madenciliğine tam bir yasak getirilmesini önermiş olsa da, bakanlık kriptoyu basitçe yasaklamak yerine düzenlemeyi tercih ediyor. Yine de CBR'nin kısıtlayıcı görüşlerine uyacağını ve vergi değişikliklerinde etkisini gösterecek gibi görünüyor.

Vergi Ağırlığı: Firmalar İçin %20 ve Bireyler İçin %13

Kripto paranın Federal vergi geliri tahminleri, 10-15 milyar Ruble (122.181 $) ile 20 milyar Ruble veya yaklaşık 1 milyar $ arasında değişen tutarların vergi geliri olarak toplanacağını gösteriyor. Önerilen vergi yalnızca gelir üzerinden alınacaktır .Kişisel gelirin %13'ü ve tüzel kişiler için %20'si.

Nitelikli yatırımcılar, yılda 52.000 ruble veya daha fazla vergi indiriminden yararlanabilir. Vergilerin 2021'de toplanan varlıklara uygulanması pek olası değildir, ancak Rus vatandaşlarının herhangi bir yargı bölgesinde gerçekleştirilen kripto işlemlerini etkileyecektir.

Dijital varlık şirketi Security Intelligence Cryptocurrencies Platform'un SICP  bilgi güvenliği sorumlusu Aleksandr Podobnykh, "Bu, Federal Vergi Servisi tarafından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve birkaç yetkili ve Hazine Bakanlığı eski yetkilileri tarafından desteklenen bir hamledir" dedi.

Alexander, Singapurlu bir vergi mükellefi ve küresel bir kripto kredi kartı firması olan Embily'nin CEO'su. Bu vergi değişikliğinin CBR ile Maliye Bakanlığı arasındaki bir çatışmadan kaynaklandığını belirtti. Rusya'nın potansiyeline inanıyor ve bu değişikliklerin ülke için bir dizi yeni fırsatlar getirmesini diliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ